| deutza a întrebat:

Revin cu o problema.Ieri m-am despartit de prietenul meu, pentru ca nu mai aveam incredere in el.De multe ori m-a mintit si nu i-a pasat de sentimentele mele, cel putin asa am observat eu.Imi interzicea sa vorbesc cu anumite persoane si de vorbeam numai pe mess, iar el se intalnea cu alta. I-am spus ca daca nu termina cu aia ma despart de el sau daca mai aud ceva in legatura cu ea.Ieri o prietena mi-a zis ca l-a vazut pe prietenul meu pe acolo pe unde sta aialalta si asta a umplut paharul si m-am despartit de el.Problema e ca imi e foarte dor de el si nu stiu ce sa fac sa nu mai imi fie, ca totusi a fost mai mult de un an jumate si prea multe amintiri...intelegeti voi.Deci va rog frumos spuneti-mi cum sa fac sa nu ma mai gandesc la el atat, sa nu imi fie dor de el? Multumesccrying

Răspuns Câştigător
| GogosikaInfuriata a răspuns:

Draga mea, din cate spui tu, iti cere niste lucruri pe care el nu le respecta happy Nu merita nici el, si nici ca tu sa-ti mai faci ganduri negre. Si daca spui ca nu ii pasa de anumite aspecte, pentru ce ai mai vrea sa continui relatia cu el? Iti place sa suferi? Esti emo? big grin Si eu am trecut EXACT prin ce treci tu, ne-am impacat l-am iertat si JUR CA REGRET ca am facut asta (desi acum s-a schimbat si chiar isi da interes) nu mai e la fel, increderea e pierduta si asa va ramane. Ar fi fost mai bine sa merg inainte si acum aveam posibilitatea sa fiu cu un baiat de 26 mult mai atent, mai responsabil, mai grijuliu, mai sufletist si in final ajungeam sa iubesc din nou. (cine stie peste ceva timp voi fi...big grin )

DACA NU E INCREDERE nu e nimic. Sunt convinsa ca il vei ierta, cand vei accepta ideea si te vei obisnui cu gandul ca s-a vazut cu alta, dar vei regreta apoi CREDE-MA si tu vei vrea sa te desparti de el, chiar daca nu-ti va mai da motive, pentru ca noi fetele odata dezamagite nu mai putem avea acea incredere in persoana de langa noi (chiar daca odata o aveam la maxim).
E mai bine sa mergi inainte cred eu, vorbesc din proprie experienta pentru ca n-as vrea ca si ale fete sa treaca prin ce trec eu si sa sufere pentru o cauza deja pierduta...
Vei intalni pe cineva mult mai bun, eu zic ca asa cum a fost, a fost o experienta folositoare din care cel putin tu, ai invatat ceva. Cred ca acum stii mai mult ce vrei de la o anumita persoana, si vei sti cum si ce sa cauti. Ce nu te omoara te face mai puternic.
E normal sa iti fie dor de el, doar inca ai sentimente, dar eu sunt convinsa ca daca ai avea pe altul langa tine, care te face sa te simti bine, sa razi, sa te respecte, si iti pune sufletul lui in palma, vei fi cu adevarat fericita. Nu fugi de asta, o sa faci o mare greseala happy
Acum ramane la latitudinea ta, orice decizie ai lua, nu uita: gandeste mai mult cu creierul decat cu sufletul in situatii de astea happy Nu meriti sa-si bata cineva joc de tine, ai fi fericita daca ti s-ar intampla asta? happy
Numai bine

12 răspunsuri:
| ATHOS a răspuns:

Daca prietena ta il vaneaza?

| Lost0in0your0memories a răspuns:

Parerea mea... nu are de ce sa iti fie dor de el. amintirile se lasa in spate. nu le uita locul, amintirile sunt trecutul prezentul ti-l construiesti dar nu pe baza amintirilor

| valThina a răspuns:

Las atimpul sa treaca si ranile se vor vindeca.nu poti sa il uiti asa dupa o saptamana 2. o sa treaca probabil luni sau chiar ani pentru ca din cate mi-am dat eu seama l-ai iubit. ocupa`ti timpul cu altceva nu t mai gandi la el nu mai vb cu el p mess, sterge`ti pozele cu el etc

| cary29 a răspuns:

In primul rand gandeste-te ca nu ai nevoie de unul ca el care numai rau iti face si nu ti-a impartasit sentimentele. E foarte greu sa uiti o persoana dupa atata timp cat ati fost impreuna.Asa ca cel mai bine ar fi sa iti gasesti noi activitati, iar atunci cand gandul iti zboara la el sa iti spui ca nu merita si faci altceva.

| lime_3980 a răspuns:

... gaseste-ti ocupatii
incearca sa iesi la film la suc sa nu te mai gandesti.

| deutza explică:

Puisor25 cand i-am spus sa mearga la aialalta, drum bun a facut fatastraight face si a spus nah bine si a plecat...

| deutza explică:

ATHOS nu e prima data cand face asta dar mereu l-am iertat, dar de data asta nu pot

| crisgently a răspuns:

Invata sa fii mai hotarata, te va ajuta in viitor...sau tu ai vrut sa-l sperii cu despartirea? nimeni nu e de neinlocuit, mai ales daca te-a mintit si nu i-a pasat de sentimentele tale. daca acum iti interzice sa vorbesti cu anumite persoane, peste 2, 3 luni iti va da aer cu portia.capul sus, pe viitor incearca sa-ti construiesti o relatie bazata pe incredere si respect

| gelu89cta a răspuns:

Pai asa am patit si eu cand am crezut ca mi-am gasit jumatatea m-am inselat amarnic am crezut in ea si m-a dezamagit sunt si eu cam in acelasi caz cu tine dar numai ca la mine a trecut deja 2 ani si m-am obisnuit cu ideea ma mai gandesc asa la ea nu zica ca nu dar merg inaintebig grin Trebuie sa fii tare si sa nu te lasi calcata in picioare. Daca te iubea cu adevarat nu te mai insela si nu-ti mai punea interdictii.Sa stii ca amintirile raman in urma trebuie sa ne gandim la prezent si sa luptam petru fericirea noastra.Asa ca nu dispera si incearca sa ai mai multa incredere in tine si vei reusi! Te-am pupatbig grin

| Deea1189 a răspuns:

Daca prietenul tau se intalnea cu alta inseamna ca nu te-a iubit. Ar trebui sa il uiti, incearca sa faci cat mai multe lucruri, sa fii cat mai ocupata ca sa nu ai timp de nimic, poate asa nu o sa te mai gandesti la el. Parerea mea este sa tai raul de la radacina, mai bine suferi acum decat sa fie mai rau mai tarziu. Acum tu decizi ce vrei sa faci. Succes

| puisor25 a răspuns:

Eu te-as sfatuiu sa uiti de el o fata nu merita lacrimile unui baiat dar care a fost reactia lui cand l-ai lasat daca tea implorat sa nul lasi atunci daca te antorci la el el va face pasu asta mai departe daca nu va fi aia poate sa fie alta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deeutza nu fii suparata caci viata merge inainte, nu e ultimul baiat de pe pamant! uite si eu am o relatie de 1 an jumate, nah, e taximetrist si orice baiat/barbat ar insela. pentru ca e tentat de o alta combinatie. dar daca te iubea cu adevarat veana sa iti ceara iertare intr-un mod care il stia el. dar stii ca barbatu e facut sa insele, dar tot la tine venea stay linistita! si gaseste-ti pe altul sau mai bine incearca sa vorbesti cu el care a fost motivul care te-a inselat! si iubitu meu ma inseala dar tot la mine se intoarce de fiecare data! imi pare nespus de rau! pup la tine.