| Daiana90 a întrebat:

saptamana viitoare pleaca o colega de clasa in alta tara si au vorbit mai multi sa ne intalnim maine la o pizzerie.eu nu vreau sa merg, ma simt foarte prost cu ele.mai ales ca vine un baiat care o place si il place si ea.ideea este ca el mi-a placut din clasa a 5, imi place de el de 3 ani, si el a fost cu o colega de clasa, ea i-a dat papucii si acum el o place pe fata asta.nu voi suporta sa vad cum se vor combina sau cum o sa se pupe.am patit asta de zeci de ori, de fapt cu toti baietii care mi-au placut si imi revin foarte greu.ma intristez, plang si dureaza ceva sa imi revin.am pierdut muult prea multi ca sa mai suport.mereu incercam sa ma apropii de baietii care imi placeau dare eu fiind fara experienta, mai timida, nesigura etc nu s-au uitat la mine, ci am sfarsit vazandu-i combinati cu altele, cu colege de clasa care eu chiar nu le consider mai bune.si in legatura cu ziua de maine, toate fetele vor fi cu baieti, numai eu singura.eu sunt singura care nu are baiat si la care nu se uita baietii.nu ar trebui sa merg nu?straight face

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu m-as duce si m-as distra cu prietenele mele si cu prietenii lor. Pana la urma, eu sunt o persoana de sine statatoare, pot fi fericita prin mine insami, ma pot distra de una singura, nu depind de un barbat pentru a fi fericita, vesela sau bucuroasa. E adevarat ca eu nu pot sa inteleg invidia asta care te invenineaza pe tine.
Si mie mi s-a intamplat adesea sa merg la un suc/prajitura cu mai multe cupluri si niciodata nu m-am simtit asa cum spui tu. Fiindca ma simt bine cu prietenele mele si in general ele au avut mereu prieteni simpatici. Si mereu m-am bucurat cand una dintre ele si-a facut prieten, daca relatia a fost frumoasa si sincera. Nu iti inteleg dependenta de un barbat. Tu ai valoare prin tine insati, nu depinzi de nici o alta persoana pentru a fi fericita.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Dacă nu te simţi bine în mijlocul lor e indicat să nu mergi. Fă cum simţi, dacă tu crezi că e mai bine aşa, aşa fă! Baftă!

identitate
| identitate a răspuns:

Nu ar trebui sa te duci.big grin De ce sa mergi daca nu vrei si nu te-ai simti in largul tau?! Sau poti sa mergi dar trebuie sa faci ceva ce oricum ar fi cazul sa incepi, altfel asta o sa fie in continuare "povestea vietii tale".
Daca ti s-a intamplat de zeci de ori, e cu atat mai grav.big grin
Asta inseamna ca iti plac prea multi baieti, mai exact ai o parere foarte proasta despre tine, altfel nu ti-ar fi placut atatia baieti pana acum si in nici un caz nu ai fi suferit atat.Nu te plac tocmai de asta, ai o atitudine de "inecata", cum au cei care sunt la un pas de a se ineca.big grin Te uiti la toti de parca ar fi Dumnezeu si asta nu e bine deloc.Nu te vrea nimeni daca esti asa, mult prea putini privesc dincolo de aparente(si nu doar baietii). Ce au celelalte si nu ai tu?! Chiar si tu spui ca nu le consideri mai bune.Nu au nimic in plus, in aparenta, in realitate au ceva foarte important:Atitudine!
Si tu poti sa o ai, nu e deloc greu.Trebuie sa fii tu indiferent de situatie si indiferent daca ai prieten sau nu, sa fii naturala si "independenta". Prietenul nu e nici pe departe o realizare, o recunoastere a propriilor calitati. Daca nu poti sa fii tu cu astia care iti plac, fa-ti prieteni dintre aia care nu prea iti plac.Cu ei o sa scapi de timiditate si de nesiguranta, care sunt in stransa legatura, mai exact nesiguranta e cauzata de timiditate.Fiind timida, nu poti fi tu, astepti intai confirmarea celorlalti pentru a putea fi tu, in cazul de fata al baietilor.Tocmai asta iti cauzeaza nesiguranta, faptul ca nu poti fi tu, nu faptul ca ti-ar lipsi calitatile.Lipsa de experienta nu inseamna nimic, nimeni nu s-a nascut cu experienta.
Daca nu poti fi tu cu cei care iti plac, repet, fa-ti un prieten care nu prea iti place. E perfect pentru a scapa de timiditate si ca sa capeti "experienta". Dar si cu ceilalti e usor.Trebuie doar sa intelegi ca nu sunt Dumnezeu ci doar baieti. Oricum, o sa te saturi la un moment dat si o sa intelegi multe, nu te mai lasa furata de aparente.Pe asta care iti place acum, de ce l-a lasat balta fosta lui prietena, de bun ce e?! Pai vezi!?!
Dupa ce o sa-ti schimbi atitudinea, o sa vezi ca o sa fie "coada"!winking

| Aura a răspuns:

Buna. Uite ce ai putea face, poti merge dar sa nu stai trista, sau retrasa. Si ar trebui sa faci ceva in privinta timiditatii tale. Din propria experienta, iti spun ca baietilor nu prea le plac fetele timide, care abia scot o vorba. Fii indrazneata ( cu masura), fii deschisa, sociabila, prietenoasa, incearca sa fii cumva mai,, nebunatica" ( cu masura) si eu eram ca tine la inceput, insa mai tarziu am vazut cam cum stau lucrurile. Si apoi, daca iti place de el, lupta pentru ceea ce iti doresti fata! De ce ii lasi sa treaca pe langa tine? Te inteleg, esti mai timida, ia si prinde curaj si nu mai renunta, la urma urmei tot tu suferi. Si crede-ma, nu se merita. Asa ca,, ia-ti inima in dinti" si cucereste-lsmug Pariu ca esti o fata pe cinste. Bafta! kiss

| neynya_4078 a răspuns:

Dintre toti cei care va intalniti, n-ai o prietena buna? Ai putea sa stai pe langa ea si prietenul ei(se presupune ca de acel baiat nu ti-a placut). Asa iti va fi mai usor sa treci peste lucrurile neplacute. Ar fi pacat sa nu iesi cu colegii.Mai bine faci fata temerilor, decat sa ajungi sa te inchizi in tine pentru ca nu ai prieten.Esti tanara- ai timp sa ai o multime de iubitihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa ai mai multa incredere in tine. Decizia de a merge sau nu iti apartine. Ca sa iti fie mai usor sa iei aceasta decizie, fa o lista in care sa treci pe o coloana (aspecte pozitive daca vei merge ) si pe cealalta coloana (aspectele pozitive daca nu vei merge). Dupa ce faci asta, fa o comparatie! Daca vei sta acasa, nu te vei gandi cum ar fi fost daca ai fi mers?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa ai mai multa incredere in tine. Decizia de a merge sau nu iti apartine. Ca sa iti fie mai usor sa iei aceasta decizie, fa o lista in care sa treci pe o coloana (aspecte pozitive daca vei merge ) si pe cealalta coloana (aspectele pozitive daca nu vei merge). Dupa ce faci asta, fa o comparatie! Daca vei sta acasa, nu te vei gandi cum ar fi fost daca ai fi mers?