| AM16 a întrebat:

A mai fost cineva in situatia sa-i iasa un test de sarcina negativ si totusi sa fie insarcinata? Am un ciclu foarte neregulat, ultima data mi-a venit pe 1 septembrie, pe data de 21, 22, 23 am avut contact sexual neprotejat si de atunci nu mi-a venit ciclul menstrual. Am facut astazi un test si a iesit negativ. Nu stiu ce sa mai cred, daca as fi insarcinata as avea in jur de 5 săptămâni, totusi nu ar fi trebuit sa iasa pozitiv?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina in cazul tau (cand ai ciclul neregulat), se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Daca ai avut ultima partida de sex pe 23 sept + 21 zile = 14 oct.
Asadar, toate teste facute pana acum au fost facute eronat si inutil, fiind cu mult prea devreme sa iasa la vreun test.
Fa testul de sarcina DUPA 14 octombrie!

| corbulalbrosu a răspuns:

In cadrul intrebarii postate, ai afirmat/mentionat ca : ""Am un ciclu foarte neregulat, ulyima data..."", ceea ce inseamna ca lungimea ca numar de zile a ciclului tau menstrual poate sa fie foarte diferit de la in ciclu la altul. Este posibil ca dupa un ciclu cu lungimea de 29 de zile, urmatorul ciclu sa fie unul SCURT de ex. de doar 21-22 de zile sau sa fie unul LUNG care poate avea o lungime de 35-42 de zile sau chiar si un ciclu menstrual FOARTE LUNG de peste 42, 49 sau de ce nu60 de zile sau chiar si mai multe. Fiindca ciclul tau menstrual in acest moment a ajuns la lungimea de numai/doar 35 de zile, inca NU poate fi considerata ca ar fi anormal de lunga. Fiindca in cazul ciclului menstrual de tipul NEREGULAT nu sepoate determina nici ziua in care se produce OVULATIA si ca atare NU pot fi determinate nici zilele apartinatoare PERIOADEI FERTILA, femeia respectiva este condamnata/obligata sa intretina intotdeauna numai/doar sex protejat. Fiindca testul de sarcina efectuat astazi este facut dupa trecerea a doar 13, 14 si 15 zile de la data sexului, in proportie de peste 90-95% rezultatul obtinut va fi intotdeauna NEGATIV, care poate fi un rezultat atat CORECT, cat si un rezultat FALS NEGATIV in cazul in care exista si posibilitatea de a putea fi insarcinata. Pentru ca rezultatul testului de sarcina sa fie in proportie de peste 98-99% VALID, VALABIL si CORECT, acesta se efecteaza cu urina colectata dupa ce au trecut cele minim 21 de zile fata de data ultimului act sxual (neprotejat) intretinut, adica in cazul tau incepand cu data de 14 Octombrie. Bineinteles ca doiar in cazul in care NU PORNESTE menstruatia pana la acea data. Multa sanatate!