| CarinaElena a întrebat:

Pe 18 Noiembrie am avut un contact sexual neprotejat. Pe 5 ar fi trebuit sa mi vina menstruația (Menționez ca am ciclu neregulat. Cand vine cu o zi inainte, cand vine cu o zi dupa sau mai multe). Am așteptat pana ieri sa fac un test de sarcina. Am facut un test de sarcina Barza tip banda dimineata cu prima urina si a ieșit negativ. Au trecut aproape 3 saptamâni de la contact. Sa mai fac un test de sarcina sau ar fi trebuit sa iasă pozitiv daca era cazul de sarcina? Ma dor sânii si mi au apărut coșuri. Ceea ce eu pățesc inainte sa mi vina menstruația. Un mic sfat m ar putea ajuta. Multumesc frumos

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul tau menstrual este destul de neregulat, din aceasta motiv nu pot fi determinate nici macar cu o oarecare aproximatie nici ziua ovulatiei si nici perioada fertila. In astfel de situatii totul depinde de capacitatea partenerului de sex de a fi capabil sa-si retinua perfect ejacularea incat sa nu ajunga nici un strop de sperma in vagin. Deoarece acest aspect il stie numai el, reiese ca singurul care iti poate raspunde in cunostinta de cauza este chiar partenerul tau de sex din moment ce acesta a acceptat sa intretina sex neprotejat. De asemenea este stiut ca sarcina se poate forma numai in cazul in care femeia este in perioada fertila a ciclului in momentul intretinerii sexului aflat in discutie dar in cazul tau nu se poate sti daca in acel moment ai fost fertila si din acest motiv trebuie efectuat un test de sarcina pentru a se determina daca in organismul tau exista sau nu hormon de sarcina hCG in acest moment. Pentru a obtine un rezultat care sa fie garantat VALID/VALABIL in proportie de 100%, testul de satcina poate fi efectuat numai in momentul in care se realizeaza concentratia minim detectabila de hormon de sarcina hCG atat in sange cat si in urina. Aceasta concentratie minim necesara de hormon hCG se realizeaza in sange dupa trecerea a 11 zile de la data sexului, iar in urina dupa trecerea a minim 21 de zile fata de acelasi moment al sexului. Corectitudinea rezultatului obtinut indiferent de tipul testului de sarcina (pe baza analizei de sange sau a urinei), depinde NUMAI/DOR de timpul efectiv care a trecut de la momentul intretinerii sexului si momentul efectuarii testului adica 11 zile sau 21 de zile. Fiindca si-au facut aparitia anumite semne care sunt caracteristice simptomelor premenstruale, probabil ca in zilele urmatoare se va porni menstruatia. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Repeta testul dupa 2 zile ca sa fii sigura 100% ca nu e vorba de sarcina. Daca iese negativ atunci menstruatia ar trebui sa apara in cateva zile. In plus ai si simptome premenstruale semn ca urmeaza sa vina.

| al3ks a răspuns:

Dacă îți întârzie 7-10 zile e ok. Dacă e mai mult atunci e o problema. Ori o dereglare hormonala ori ai rămas însărcinată și sunt cazuri sa Îți vina și sa fi însărcinată. Mă rog sunt cazuri speciale. Dar un control la ginecolog nu ar strica chiar dacă îți este frica. Nu se întâmplă nimic rău. totul este inspre binele tău.