| Ramona87 a întrebat:

Buna seara, am 32 de ani si sunt casatorita de 2 ani. In urma cu 5 ani am cunoscut un barbat cu 7 ani mai in varsta ca mine. L-am iubit desi la inceput nu era genul meu dar cu toate acestea el nu a vrut niciodata sa incerce sa avem o relatie desi am avut momente petrecute impreuna si relatii intime de cateva ori. Am plecat dupa 2 ani din tara unde ne-am cunoscut cu inima indurerata de acea iubire neimplinita. Timpul a trecut, eu m-am casatorit cu altcineva, la fel si el. Desi eram logodita, am fost fost pusa la pamant de vestea ca s-a casatorit. Am suferit enorm. De curand m-am intors in tara unde ne-am cunoscut si m-am hotarat sa ii scriu pentru a-l intreba de ce nu a mers desi stiam ca este casatorit dar el m-a blocat. Am incercat sa ii caut si prietenii pentru a le cere ajutorul dar si ei m-au blocat imediat pe toate retelele de socializare cu ajutorul carora i-am contactat. Stiu ca a fost un gest disperat, stiu ca nu a fost bine dar nici eu nu ma inteleg. Inca am impresia ca il iubesc si nu inteleg de ce nu pot merge mai departe desi am incercat avand un sot iubitor. Simt ca sentimentele mele nu s-au consumat dar mai mult de atat nu inteleg de ce fuge atat de mult de mine incat pana si prietenii sai ma ocolesc. Nu vreau sa imi las sotul si nici el sa isi lase sotia dar cred totusi ca as fi meritat un raspuns, macar un rand. Ma chinuie si ma consuma aceasta situatie, l-as vrea in fata mea sa discutam civilizat pentru ca imi e dor de el si nu inteleg cat suflet poate avea sa nu raspunda stiind de la prietenii nostri comuni cat de mult ma face sa sufar indiferenta lui si mai mult de atat, nu inteleg cum aceste trairi s-au declansat intr-un mod agresiv abia dupa ce am vazut ca s-a casatorit. Doresc sa mentionez am o cariera de care sunt foarte multumita si pot spune ca sunt o femeie frumoasa, eleganta, cu foarte multa incredere in ea iar acest barbat la inceput nu a fost genul meu deloc, imi este si rusine ca sunt casatorita si ca o persoana ca mine este intr-o astfel de situatie. As dori daca se poate raspunsuri sincere in legatura cu ceea ce simte/crede el, o explicatie a ceea ce face. Nu mai stiu unde sa caut raspunsuri de aceea va cer ajutorul! Va multumesc mult!

Răspuns Apreciat de Editori
| Alinaa901234 a răspuns:

Eu cred ca nu vrei doar un răspuns, ci ceva mai mult dacă se poate.Eu te-as sfătui să îl lași de tot in pace, să nu îl mai cauți și nici pe prieteni. Iubeste-ți soțul și nu îl face de râs.Te faci și pe tine deodată cu el. Dacă omul te-a blocat nu are rost să mai însiști. Incerci să ii contactezi prietenii dacă el te-a blocat, nu e ok, știind că ești și măritată o sa te considere o femeie ușoară.Nu vrea sa îți răspundă, uită-l, nu insista pe toate părțile că nu e bine și o să cazi tu intr-o lumină proastă. Oprește-te aici până nu se înrăutățesc lucrurile.

6 răspunsuri:
| ℓαυяα a răspuns:

Îl cauți in zadar, e clar ca te evita. Trebuia sa ii spui la timp toate aceste lucruri, acum e prea târziu. Nu îți strica căsnicia din vina unui om care nu te a meritat happy. Încearcă sa îl uiți. Nu îl mai caută. Totul se întâmpla cu un motiv, probabil așa a fost mai bine pentru tine, sa nu fii cu el (chiar dacă vei afla sau nu motivul pentru care nu a fost sa fie).

| DeathIncarnate a răspuns:

Nu esti o femeie eleganta, frumoasa etc.
Pentru faptul ca nu’ti vezi de treaba ta si de CASA TA, esti fix opusul a cum te vezi tu.
Un mare zero barat din punctul meu de vedere.
Tu nu ai ce raspunsuri sa cauti mai femeie, tu cauta raspunsuri la intrebari legate strict de casnicia ta, nu din trecut!

| mihai69 a răspuns:

Răspunsuri găsești în viața reală, nu pe internet.
Pe de altă parte, e o enormă diferență culturală între tine și acel „wannabe ex".
Parcă ai fi Maitreyi pe negativ. (româncă îndrăgostită de indian, față de roman unde autorul se îndrăgostește de indiancă) Tot prost se termină... adică tipul NU ia fata.

| Hammurabi a răspuns:

Nu înțeleg ce îți este neclar.
Adică tu refuzi din start posibilitatea ca el să-și iubească actuala soție mai mult decât te-a iubit pe tine vreodată.
Asta e adevărul. E foarte simplu. Chiar dacă doare.
Tu ești trecutul. Nu vrea să se reîntoarcă sub nici o formă la așa ceva. De ce?
Pentru că își iubește prea mult soția și nu vrea să riște nimic.
El știe că acel "să discutăm civilizat" nu e decât un motiv de doi lei într-o tentativă disperată de-a ta de a mai încerca să-l "recucerești" (În ghilimele pentru că oricine își poate da seama că totul se rezumă la vanitatea ta. Sperai ca tu să te căsătorești iar el să mai plângă 10 ani după tine.)
Deci va trebui să înțelegi.
El chiar își iubește soția.
Nu poți schimba asta.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Atâta timp cât încă te gândești la fostul nu cred ca îți iubești soțul...

Trebuie sa înțelegi că el este căsătorit.

Mai mult este opsesie decat iubire

Răspuns utilizator avertizat