| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Ia cineva anticoncepționale? Abia am inceput sa iau, am aproape o lună, iau Belara, la recomandarea medicului și mă dor sânii de când le iau. Este normal sau ar trebui să mă îngrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Interesant! Ti-a facut medicul analize hormonale?
Cum de ti -a prescris aceste anticoceptionale?
Pare ca ti le-a dat dupa ureche... odata ce ai dureri de sani, denotand ca sunt acolo modificari hormonale serioase.

| Rallu29 a răspuns (pentru Violleta2022):

Imi cer scuze ca ma bag și eu in discuție. Despre ce analize este vorba? Întreb pentru că și mie mi-au fost recomandate Belara, dar fără vreo analiză hormonală. Încă nu am început administrarea pentru ca am câteva dubii in ceea ce le privește.
Insa chiar si fără anticonceptionale, mereu cu o săptămâna înainte de menstruație am dureri de sâni. Ar putea fi o problema asta dacă intenționez sa iau aceste pilule?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Rallu29):

Schimba ginecologul!
Un medc bun nu-ti da anticonceptionale dupa ureche, ci numai in urma unori masuratori hormonale, ca sa vada la ce nivel hormonal este corpul tau.
Un medic care nu-i pasa de pacient ii prescrie orice, la intamplare si unori se potriveste medicatia, alteori nu. Indiferent de situatie el castiga, ca tot la el ajungi si tot bani ii bagi in punga, daca esti bolnava si acum ai dereglari hormonale mai mari, care pot dclansa formarea de chisuuri ovariene, noduli mamari, fibraome uterine sau chiar tumori uterine.

| DigitalSoul a răspuns:

Suna medicul si vorbeste cu el, posibil sa fie o reactie adversa.