| AdinaGabriela a întrebat:

Bună seara! Am o întrebare si vă rog să îmi răspundeți! Mi-a venit ciclul menstrual pe data de 29 luna trecută,iar luni-marți mi-a trecut, deci în următoarele zile as putea sa am un contact sexual?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sex cu folosirea unei metode de protectie se poate face in orice zi a unui ciclu menstrual. Sex neprotejat adica cel care se bazeaza pe metoda calendarului se poate face doar daca ciclul menstrual este foarte regulat si anume daca in decurs de 5-6 cicluri consecutive durata ciclului ramane constant nemodificata sau se modifica cu doar cel mult 1 zi in + sau - (minus) o data sau de 2 ori.De asemenea doar daca barbatul are suficienta experienta si reuseste sa-si coordoneze si controleze perfect ejacularea. In cazul in care ai un ciclu menstrual considerat normal cu un numar mediu de 28 de zile, se considera ca in primele 9 zile (inclusiv si zilele de menstruatie) si ultimele 7-8 ale unui ciclu menstrual regulat sunt considerate cu fertilitate foarte mica, cand probabilitatea formarii unei sarcini este de sub 5%. Incepand cu a 10-a zi a ciclului care in cazul tau corespunde cu data de 7 noiembrie incepe perioada (periculoasa) fertila care va tine pana prin data de 12-13 noiembrie. Va trebui sa fii foarte atenta deoarece in perioada imediat urmatoare de circa 8-10 zile orice contact sexual trebuie sa se desfasoare cu maxima siguranta deoarece este perioada propice formarii unei sarcini nedorite. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Da, dar trebuie sa fie protejat ca te apropii de perioada fertila.

| MrLucas a răspuns:

O saptamana de acum poti "sari gardul" fara griji, apoi te apropii de perioada fertila deci protejeaza-te!