| Mihaela991726632 a întrebat:

Am o problema care ma macina de cateva zile si sper ca ma puteti ajuta voi.
Am avut ultimul contact sexual pe 5 februarie, neprotejat, cu metoda retragerii (da, stiu ca nu este ok si nici safe, va rog nu imi faceti morala despre asta fiindca nu acesta este scopul intrebarii). Menstruatia mi-a intarziat atunci 3 zile, dupa care a fost ca de obicei, 5 zile, scurgeri normale cu aspect normal. De atunci nu am mai facut nimic, insa menstruatia de luna aceasta mi-a intarziat deja 6 zile. Nu am niciun simptom. E normal? De obicei am ciclu regulat, repet ma tine 5 zile, imi intarzie maxim o zi sau doua. Ultimul rap sexual a fost dupa aproape un an de pauza, sa aiba vreo legatura? S-au produs ceva schimbari hormonale in corp? Situatia din prezent e de asa natura incat nu pot sa-mi iau nici un test si nici la ginecolog sa merg, cel putin pana la inceputul lunii aprilie. Deci sunt normale aceste intarzieri? Multumesc

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii si sa intelegi ca NU are absolut nicio importanta sau vreo relevanta numarul zilelor cat tine sangerarea menstruala fiindca d.p.d.v. medical si o sangerare de 2-3 zile cat si cea de 6-8 zile este considera ca este o menstruatie cu desfasurare normala. Insa este important sa fie cunoscuta lungimea ciclului menstrual ca numar de zile cuprins intre 2 menstruatii consecutive fiindca toate calculele privind data ovulatiei si perioada zilelor fertile si posibilitatea de a se putea forma sau nu sarcina, poate fi determinata numai daca este cunoscuta lungimea ciclului si caracteristica sa de a fi REGULATA sau NEREGULATA. In cazul in care lungimea ciclului menstrual ca numar de zile este de fiecare data alta/diferita si acea diferenta ca numar de zile este mai mare de 5 zile, atunci acel ciclu menstrual este neregulat si din acel motiv NU se poate formula niciun raspuns cert si cu atat mai putin corect. Pe baza celor descrise se poate aprecia ca cicluln tau este de tipul NEREGULAT, fiindca in organismul tau activitatea hormonala se modifica mai mult sau mai putin in fiecare ciclu menstrual si din acest motiv este imposibil de anticipat sau prognozat cat va fi de lung ciclul si astfel nu se poate aprecia nici data la care se va produce urmatoarea sangerare menstruala. Bineinteles ca NU este normal ca lungimea ciclului sa prezinte abateri in +/- mai mari de 3-4 zile de fiecare data, si in acele situatii este indicat ca femeia sa fie consultata ginecologic si pe baza observatiilor medicul ginecolog pe baza diagnosticului stabilit sa indice/sa propuna tratamentul hormonal adecvat pentru a regla ciclul la lungimea optima/ideala de 28 de zile. Este indicat sa te prezinti cat mai repede la un cabinet ginecologic, fiindca este in folosul tau. Multa sanatate!

| Asuganni a răspuns:

Ai menstruația de dereglată, neregulată.

| Lllllll01 a răspuns:

Aceste întârzieri sunt dereglări hormonale. Dacă tu spui ca după actul sexual neprotejat ai avut ciclu menstrual atunci nu exista posibilitatea unei sarcini.