| Alisaalice96 a întrebat:

Am o problema pe care o voi rezolva cat de curand mergand la un ginecolog dar as vrea sa stiu ce parere aveti voi pentru ca eu sunt cam "noua" in treaba asta. Am 19 ani jumatate si acum 2 luni mi-am inceput viata sexuala. Problema este ca nu imi place deloc. Nu ma simt bine. Imi vine si sa plang. Am facut-o pana acum de 4 ori si de fiecare data m-a durut si am avut sangerari usoare. Am eu o problema? Tin sa mentionez ca nu ma excit deloc ( preludiul tine 5 minute maxim ) si nu simt absolut nimic cand ma saruta iubitul meu. Care credeti ca este problema? Va multumesc.

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Il poti intreba fara nicio retinere pe medicul ginecolog care te va consulta insa o diagnosticare dar mai ales o rezolvare a frigiditatii de care se pare ca suferi este de competenta unui medic psihosexolog.""Frigiditatea poate fi provocată de o serie de factori extrem de complecşi, astfel că dacă nu ai identificat cauza nu ai cum să îndepărtezi efectul. Pentru a putea identifica în mod corect cauzele pentru care nu poţi simţi plăcere în timpul actului sexual şi nici măcar în timp ce te "pregateste" prin preludiu (cam scurt 5 minute insa se pare ca in cazul tau nu durata este de vina) trebuie să faci o analiză serioasă, poate alături de un PSIHOLOG, a trecutului tău.Primul lucru pe care trebuie să îl faci este să mergi să îţi faci analizele pe care ţi le va recomanda medicul pentru a exclude cauzele fiziologice. Odată ce ai eliminat această posibilitate este cazul să faci o introspecţie singură sau cu ajutorul unui PSIHOLOG pentru a identifica episodul sau episoadele traumatizante din trecut care ţi-au redus apetitul sexual….la 0. Tot PSIHOLOGUL te va ajuta să treci şi peste problemele de ordin psihologic, însă vei avea nevoie de susţinerea şi înţelegerea partenerului în această perioadă, aşa că este indicat să îl implici şi pe el în şedinţele de terapie.

| neutrino a răspuns:

Din pacate pentru tine, ti-ai inceput viata sexuala cu un partener total nepotrivit pentru tine. Inexplicabil este de ce tot continui in conditiile spuse de tine.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu simti nimic, atunci de ce mai accepti sa faci sex?

| Alcyon a răspuns:

Numai in romanele porno au eroinele orgasme din prima. In realitate nu-i deloc asa. Cred ca prietenul tau ar trebui sa se axeze mai mult pe preludiu, ca sa-ti placa si tie. Daca preludiul dureaza atat de putin, e normal sa nu simti decat durere. Daca ai fi avut ceva experienta in spate, mergea sa sari peste partea asta, dar asa... Mi se pare ca prietenul tau e cam egoist din punctul asta de vedere. O fata virgina are nevoie de multa atentie si nu trebuie fortata.

| KMaddieK a răspuns:

Nu e vina ta. Preludiul dureaza prea putin si nu te "uzi" de aceea te doare, pentru ca e un act "violent", sangerezi probabil ca nu ti s-a rupt himenul total sau baiatul acela e foarte agresiv si iti provoaca rani interne. Preludiul e tot ce conteaza.

| remyna a răspuns:

Poate nu iti plac baietii si esti lesbica

| Alisaalice96 explică:

Mersi leo, esti un dragut, dar nu laughing)!

| Alisaalice96 explică:

Pai tocmai emilian. Nu am mai vrut sa fac. Nu am mai facut sex de o luna si ceva... Si asta imi afecteaza relatia