| Carabulea_Luminita_1998 a întrebat:

Buna seara am si eu 3 intrebari sa incep sambata mi.am inceput viata sexuala am fost virgina si de doua zile ma doare burta jos si am probleme la toaleta.
Iar a treia intrebare este daca fac pauza 2 zile o sa ma doara din nou cand o sa fac iar dragoste ma refer la himen sau la partea cu stransul la loc dou funda multumesc daca se poate sa mi.se raspunda direct am nevoie de raspusurile la intrebari si un sfat cat se poate de repede multumesc dau funda

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, durerea cand faci treaba mică s ar putea sa fie din cauza unei răni care o ai pe colul uterin, dezvirginarea a fost prea dură, penisul lui cand a intrat a rănit acolo zona care este foarte sensibilă, sigur nu a fost suficient de lung preludiul, tu nu erai destul de excitată si de lubrifiată jos, si din acest motiv ai facut o rană, fă o pauză de sex pînă te vei vindeca complet, mergi si la medicul ginecolog sa i ti dea un tratament niste creme cu care sa te ungi la vagin in vagin de fapt, sa grăbesti vindecarea, multă multă sănătate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acum am vazut ca intrtebarea ta e veche din 2017, acum esti bine? Te ai vindecat?

| corbulalbrosu a răspuns:

Durerea care se manifesta in partea inferioara a abdomenului ca si disconfortul general resimtit, se datoreaza faptului ca in mod sigur dezvirginarea a fost mai dificila si probabil de mai lunga durata. Trebuie sa stii ca aproape intotdeauna (cu foarte rare exceptii) si mai ales in cazul acelor fete care NU au practicat masturbarea intravaginala prin "degetica" sau orice alta metoda, fiindca canalul vaginal a fost intact a fost si extrem de stramt si din acest motiv dezvirginarea este intotdeauna foarte/extrem de dureroasa uneori aproape insuportabila. Durerea foarte intensa care se produce la prima incercare de penetrare se datoreaza faptului ca fibrele muschilor care formeaza vaginul, sunt supusi unor intinderi continue, bruste, exagerate, mult peste limita lor de alungire. Intinderea fibrelor musculare este cu atat mai mare cu cat penisul este mai gros. Vaginul reprezinta un tub elastic care este constituit dintr-o insiruire de multe inele de muschi circulari suprapusi, care au o anumita lungime bine definita. Indiferent de cat timp ar dura preludiul (pregatirea vaginului pentru sex), sau de modul in care este executat preludiul, de cantitatea de lubrifiant folosit si de relaxarea indusa atat femeii cat si vaginul ei si a intregii zone vulvare, lungimea fibrelor musculare din constitutia muschilor vaginali raman nemodificati si la fel de lungi si din acest motiv canalul vaginal ramane la fel de stramt si la fel de greu de penetrat. In momentul in care penisul este introdus fortat in acel canal foarte stramt, muschii fiind intinsi instantaneu si in mod brutal, va produce mereu durere in loc de placerea si satisfactia sperata/dorita. In cazul in care dezvirginarea se prelungeste, aceste intinderi si reveniri repetate a muschilor provocate de penetrarea ritmica a vaginului de catre penis, va produce mereu febra musculara, exact ca si cea care apare in cazul unui antrenament intens si de durata fara o incalzire prealabila. Intinderea fibrelor musculare la o anumita lungime finala va avea drept urmare o largire a canalului vaginal la o anumita dimensiune/largime, care ulterior se va mentine ramanand definitiva, dar acest lucru necesita o anumita durata in timp. Din acest motiv intotdeauna primele contacte sexuale intretinute dupa dezvirginare, al caror numar este imposibil de precizat, la inceput pot fi chiar foarte dureroase, insa cu timpul treptat durerea va dispare si in locul ei se va instala placerea. Dupa dezvirginare este indicat sa se faca o pauza de cateva zile pana la data urmatorului contact sexual. In aceste zile singura solutie cu adevarat eficienta de a scapa de durere o poate reprezenta abstinenta totala. De obicei pentru a nu agrava si amplifica durerea aparuta dupa dezvirginare, este indicat ca zilele urmatoaresa fie de pauza/repaus in care sa se efectueze doar jocuri sexuale, petting, insa fara penetrare. De obicei urmatoarele acte sexuale imposibil de precizat numarul lor (5-7 chiar si 10) vor fi dureroase in mod diferit, insa disconfortul produs de sex se va diminua treptat pe parcursul primelor saptamani de activitate sexuala. Perioada si gradul de disconfort depinde atat de conformatia si dimensiunea vaginului tau cat si de dotarea partenerului de sex cat si a tandretii, modului in care acesta actioneaza de fiecare data. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

1. e normal să te doară. Cu timpul trece. Dar te va mai durea o vreme, la fiecare act sexual, până ce vaginul tău va „învăța" să se muleze pe un penis fără efort.
2. dacă e vorba doar despre o usturime pe care o simți la nivel vaginal, poate fi OK - e urina care trece peste o rană. Dacă bei mai multe lichide ca de obicei, urina va fi mai apoasă și senzația nu va mai fi așa neplăcută. Dar dacă senzația e la nivelul uretrei, e posibil să te fi ales cu o infecție urinară. Trebuie să mergi la medic, rareori se vindecă fără tratament. Și chiar devine neplăcută dacă nu o tratezi.
3. vezi mai sus.

Răspuns utilizator avertizat
| Andreisorescu a răspuns:

Probabil ai laut vreun herpes sau vreo boala transmisibila prin sex si in plus macar ai facut protejat? Si daca nu macar nu a ejaculat in tine?

| Carabulea_Luminita_1998 explică (pentru Andreisorescu):

Iubitul meu nu are infecti ne cunoastem de 2 ani de zile aproape 3 multumesc de raspuns

| Carabulea_Luminita_1998 explică:

Ma ustura inauntru cand fac treaba mica la baie