| alinandrei000 a întrebat:

am 14 ani si sambata mi.am inceput viata sexuala,de atunci cand urinez ma doare, este normal?

22 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Asa se intampla daca o freci la rece, nu sunt organele pregatite, si stii ca la frecarea dintre doua obiecte se produce uzura, de aia se foloseste lubrifiant. In cazul de fata, lubrifiantul este produs natural, dar voi v-ati grabit si nu s-au uns bine "rotitele", si asa ca s-au uzat (iritat). Trece cu timpul, da' alta data ai grija sa alunece bine, nu sa se frece la rece.
Ai ai, la 14 ani, cam devreme... straight face

| VadTot a răspuns:

Ce se intampla Doctore?

csid.ro
Web

search by okidoki

RSS RSS | Newsletter

Home
Health
Dental Health
Beauty
Diet
Sport
Sex
Family
Lifestyle
Evenimente
Blog

Editia nr.82
nr 82 | 12. 2012
vezi arhiva aboneaza-te

Home » Sex » Top 12 boli cu transmitere sexuala: simptome si tratament
Top 12 boli cu transmitere sexuala: simptome si tratament

tipareste | trimite unui prieten | trimite prin Y! M

Nu ne putem baza pe principiul "Mie nu o sa mi se intample asa" cand vine vorba despre bolile cu transmitere sexuala. Chiar si in cazul cuplurilor stabile! Iata 12 boli frecvent despistate de catre medicii ginecologici. Informeaza-te, trateaza-te si mai presus de toate placerile: protejeaza-te.

Din pacate, putini sunt cei care sunt scutiti de neplacerea aflarii unui diagnostic nefavorabil spus pe un ton delicat sau unul ferm de catre medicul ginecolog ori specialistul urolog. Cu toata informatia, bolile cu transmite sexuala (BTS) raman o problema. Din pacate chiar si in 2011, prezervativul este singura metoda care ofera protectie BTS, cu conditia sa fie folosit la fiecare contact sexual si inca de la inceput actului.

Sfatul medicilor din intreaga lume este urmatorul: nu neglija nici un simptom banal din sfera organelor sexuale. Un control la medicul specialist iti poate salva sanatatea si uneori chiar viata. Chiar daca nu apar simptome suparatoare, unele virusuri pot fi prezente in organism, de aceea, examenele medicale anuale sunt obligatorii. In plus, oricine citeste o carte despre tot ceea ce inseamna viata sexuala cu placerile si durerile ei, are doar de castigat deoarece va putea identifica mai usor o eventuala infectie genitala.

Spre exemplu, in cartea "SEX Cum sa faci sa fie si mai bine", de Sari Locker gasesti descrise amuntit situatii si rezolvari pentru anumite BTS-uri. Iata un rezumat. Mentionam, ca autodiagnosticul cat si automedicatia nu sunt recomandate! Informatiile de mai jos sunt orientative, doar un medic autorizat poate stabili un diagnostic corect si un tratament corespunzator.

1. Chlamidia - este provocata de catre o bacterie. Daca nu este tratata poate provoca boala pelviana inflamatorie sau sterilitate.
Simptome: Este posibil sa nu prezinte simptome, insa apar usturimi la urinare, scurgeri vaginale sau ale penisului.
Tratament: Simptomele inceteaza dupa cateva zile de administrare a antibioticelor, iar dupa 2 saptamani infectia este eliminata.

2. Herpes - este un virus care persista de-a lungul intregii vieti. Tipul 1 provoaca basicute sau bubite purulente, de obicei in zona gurii. Tipul 2: provoaca basicute genitale. Ambele pot fi transmise de la gura in zona genitala si viceversa.
Simptome: Basice dureroase la gura, in zona genitala, pe fese. Prima eruptie a herpesului dureaza aproximativ doua saptamani. Bolnavul poate avea febra, mancarimi, simptome de gripa.
Tratament: incurabil. Eruptiile vor izbucni si se vor retrage pe parcursul intregii vieti. Pentru a reduce frecventa aparitiei eruptiilor este indicat tratamentul medicamentos in doze zilnice cu acyclovir.

3. Negi genitali, Human Papiloma Virus (HPV) - negi la nivelul pielii, care se prezinta sub forma unor mici umflaturi in zona genitala sau in cea a anusului. Virusul se transmite prin contact genital direct la nivelul pielii. Din pacate virusul este rezident in organism de-a lungul intregii vieti.
Simptome: La barbati - negi de culoare galben-cenusiu pe penis, in zona uretrei, in zona anusului. La femei: negi de culoare alba sau roz in zona vulvei, in cea a vaginului, pe colul uterin sau in zona anusului.
Tratament: negii se pot elimina prin metode chirurgicale, prin cauterizare sau prin laser. Negii se pot resuscita, fiind necesara o noua extirpare a acestora. Perioada de convalescenta poate fi lunga si de durata.

4. Gonoree - infectie grava care, netratata, duce la sterilitate, la artrita sau la probleme cardiace.
Simptome: pot sa nu fie evidente. Dar apar: usturimi la urinare, scurgeri vaginale sau ale penisului, dureri in zona pelvisului.
Tratament: antibioticele au efect imediat asupra simptomelor si vindeca boala in cateva saptamani.

5. Sifilis - infectie foarte grava, care netratata la timp, afecteaza intreg organismul. Poate duce la deces.
Simptome: primul stadiu - apar rani in zonele genitale. Al doilea stadiu: eruptii cutanate pe tot corpul. Al treilea stadiu: probleme ale inimii si ale sistemului nervos.
Tratament: In stadiul incipient al bolii, penicilina o poate vindeca. O data ajunsa in ultimul stadiu, tratamentul medicamentos are efect limitat.

6. Boala pelvina inflamatorie - infectie a uterului, dar se poate localiza si la nivelul colului uterin ori a trompelor uterine. Apare atunci cand bacteriile (cel mai adesea chlamidia sau gonoreea) patrund in sistemul reproductiv. Duce la sterilitate.
Simptome: dureri abdominale, febra, sensibilitate marita a uterului si a ovarelor, ciclu menstrual dureros, scurgeri, oboseala, ameteli, stari de voma, dureri in timpul actului sexual.
Tratament: se recomanda repaus la pat si tratament medicamentos cu antibiotice. Daca boala este intr-un stadiu avansat, blocajul trompelor uterine si sterilitatea pot deveni permanente.

7. Infectia tractului urinar - infectie provocata de bacteriile blocate in uretra. Des intalnita la femeile care fac sex cu un nou partener.
Simptome: dureri si usturimi in timpul urinarii, urinari frecvente. Urina poate fi tulbure si urat mirositoare.
Tratament: infectia se vindeca prin administrarea de antibiotice de la o zi la o saptamana. Si multa apa plata.

8. Vaginita - inflamatie vaginala. Supuratii infectioase cauzate de lipsa de igiena. Antibioticele, pilulele contraceptive, sarcina pot cauza dezvoltarea candidei. Se mai numeste tricomonaza. Se transmite prin sex vaginal sau oral.
Simptome: La femei - scurgere vaginala densa. De culoare alba sau galbuie, miros neplacut, mancarime, durere. La barbati: mancarimi genitale, contact sexual dureros. In cazul sexului oral, barbatii si femeile pot avea o pelicula albicioasa sau verzuie pe limba.
Tratament: cremele care se elibereaza fara reteta vindeca aceasta boala in cateva zile. Femeile trebuie sa evite sa poarte pantaloni stramti, dresuri sau costume de baie. Nu faceti spalaturi si nu folositi deodorante intime.

9. Paduchi genitali - paduchi mici, de culoare alba care infesteaza parul pubian. Se raspandesc de la persoana infestata prin haine, paturi sau toalete.
Simptome: Mancarimi. Pot provoca febra usoara, inflamatii ale amigdalelor, dureri usoare. Paduchii pot fi depistati in urma unui examen medical amanuntit.
Tratament: tratamentul medicamentos de uz extern elimina paduchii si ouale acestora. Lenjeria de pat, hainele si proasoapele trebuie spalate.

10. Paraziti interni - giardia, criptosporidia, amoebe si altele. Ajung in organism, in primul rand, in urma contactului sexual oral sau anal.
Simptome: diaree, dureri abdominale sau crampe, balonare, oboseala si pierderi de greutate.
Tratament: Medicamente eliberate cu reteta de la doctor duc la eliminarea parazitilor.

11. Hepatita B - virus transmis prin contact sexual sau prin ace infectate. Mai raspandita la barbatii homosexuali, la cei care fac sex anal si au mai multi parteneri.
Simptome: febra, oboseala, migrene, dureri abdominale, icter. In anumite cazuri, inflamatia ficatului poate duce la sangerari, la coma sau deces.
Tratament: cazurile usoare: odihna la pat, dieta sanatoasa. Cazuri grave: tratament medicamentos.

12. HIV/SIDA -virus care slabeste sistemul imunitar pana il face incapabil sa mai lupte cu bolile: provoaca SIDA, un grup de boli grave. HIV se transmite prin sange infectat, sperma, secretii vaginale, lapte matern, intra in sange printr-o rana sau prin mucoasa in timpul sexului vaginal, sexului oral, sexului anal, prin folosirea acelor infectate, care se injecteaza drogurile, precum si prin alaptare.
Simptome: HIV nu prezinta simptome de obicei. Testele de sange arata anticorpi ai HIV. Pot trece ani pana ca SIDA sa se declanseze. De-a lungul acestei perioade persoana infectata poate transmite HIV, practic fara sa stie! Primele semne ale SIDA: infectii cu ciuperci parazitare, transpiratii nocturne, pierderi in greutate. Boli legate de SIDA: pneumonie, cancer.
Tratament: incurabil. Nu exista vaccin. Pentru HIV anumite combinatii de medicamente, care cuprind inhibitori protezici incetinesc virusul. Pentru SIDA, exista medicamente care incetinesc evolutia bolii, insa tratamentul trebuie instituit din timp si respectat.

| VadTot a răspuns:

Prietene eu te sfatuiesc sa nu te joci cu sanatatea ta chiar cu viata ta si sa mergi la medic. ok!

| Muppet a răspuns:

Ce au fost si ce au ajuns copii din ziua de azi. In special fetele. Ori iti place **** ori esti usor de prostit. Te rog nu mi-o lua in nume de rau dar la 14 ani ai alte lucruri de facut! Ai timp mai incolo de sex, o sa te si saturi. Acum traieste-ti copilaria ca inca esti un copil.

In ceea ce priveste durerile e ceva normal. Organismul tau nedezvoltat complet sufera in urma prostiilor tale. Dar cu timpul o sa iti treaca. Dar vezi sa nu te trezesti cu un bebe mic si frumos sa vezi atunci durere ca ala nu se creste singur. Ai grija in ce te bagi.

| RennaM a răspuns (pentru Muppet):

=]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]ma omori no jigni chiar asa

| Razvanp69 a răspuns (pentru Muppet):

Eheee ....baiatu ca baiatu, dar cand vezi una de 13 ani cu p***a galeata ...cum ti se mai pare laughing))

| Muppet a răspuns (pentru Razvanp69):

Ups, greseala mea, raspunsul meu era adresat in cea mai mare parte unei fete pentru ca am citit "alina Andrei" sau ceva de genu, nu stiu exact. Deaia am fost putin dura whistling Dar oricum chiar si ca baiat, responsabilitatile sunt responsabilitati. In fine fiecare face ce vrea cu corpul lui da cred ca ar trebui sa faca asta la o varsta cand sunt mai copti la minte nu acum ca la 14 ani tot parintii trag in urma lor.

| VadTot a răspuns (pentru Muppet):

Decat sa jignesti mai bine ai tace ~~! Cine esti tu sa judeci cumva Dumnezeu? Esti penibil rau de tot.~! Sau n ai ce face? Zi ci ca esti un Bosorog de ala de pe alte timpuri..de mult apuse!

Deci mai Alina.Cel mai bine este sa mergi la medic si sa vezi ce ai...ori vreo rana ceva in interior ori cine mai stie ce.Deci Trebuie sa te vada neaparat un medic ai inteles?!

| Razvanp69 a răspuns (pentru Muppet):

Oricum iti dau dreptate in ce ai zis am murit de ras laughing mi-a placut dum ai raspuns...foarte realist bravo b-)

| Razvanp69 a răspuns (pentru VadTot):

Nu stiu cum sa iti explic da cred ca iti trebuie ochelari ca nu vezi sa citesti numele laughing. E Alin Andrei laughing

| VadTot a răspuns (pentru Razvanp69):

E Asta estelaughing)Probabil luat ceva...Asta i viata.se mai intampla Daca a facut o neprotejat.laughing)Sa Se duca la doctor.~! Orice ar fi baiat ori fata.

| Razvanp69 a răspuns (pentru VadTot):

Nu are de ce sa se duca la doctor.O sa ii treaca. Ce draci o viata ai fa ce vrei din ea.

| VadTot a răspuns (pentru Razvanp69):

Cum sa i treaca daca are vreo boala venerica...Crezi ca i trece asa de la sine! Bai copilule!

| Razvanp69 a răspuns (pentru VadTot):

Chestia asta ma patit-o si eu oh go on duap vreo saptamana maxim doua trece. Dar daca nu stie sa foloseasca prezervativ, atunci chiar e copil batut de soarta straight face

| VadTot a răspuns (pentru Razvanp69):

Daca ti a trecut asa fara medicamente inseamna ca nu ai avut nici o boala venerica ci doar o iritatie ori cine mai stie ce. dar nu ceva veneric!~!

| Muppet a răspuns (pentru VadTot):

Nu am dat raspunsul in intentia de a judeca. Doar am fost mai directa decat ar fi trebuit si mi-am expus parerea. Fiecare cu opiniile si perceptiile lui. Sunt de acord ca fiecare face ce frea cu viata lui/ ei insa la 14 ani tot parintii trag in urma greselilor noastre. Totul se face cu masura si la timpul potrivit. Ma rog, tu ai parerea ta, eu pe a mea si sincer nu cred ca asta ma face PENIBILA!

| VadTot a răspuns (pentru Muppet):

Tu crezi ca copii candva au fost niste s sfinti iar acum Sau dat de partea raului? Unii Copii asa au fost din totdeauna si asa vor ramane.Crezi ca inainte nu faceau prostii mai mici sau mai mari?
doar ca acum afli mai repede si usor despre tot felul de porcarii dar asta nu inseamna ca in ziua de azi bla bla intelegi?laughing

| Muppet a răspuns (pentru VadTot):

Eu ti-am inteles de la inceput punctul de vedere si in nici un caz nu m-am referit ca, candva copii erau niste sfinti. Da acum nici nu au facut bine 13-14 ani si deja ii auzi ca se lauda cu cate si-au tras-o, sau fete de 14 ani insarcinate. Adica ok, nimeni nu este sfant, toti facem prostiile noastre fata de care mai trebuie sa ne asumam si niste responsabilitati, in fine, dar nici nu ajungi bine la 13 ani si deja sex? Bine, e doar parerea mea...

| RAY a răspuns:

La 14 ani, pacat de tine serios, cine e pedofilu cu care ai facut-o?

| Azµre a răspuns:

Ce te doare? Vezi să nu ai o infecție urinară mai degrabă.

| DorelExpertu a răspuns:

Da, de acum o sa te doara incontinuu! riscul meseriei ce sa facii,. glumeam e normal o sa iti treaca

| AdryE a răspuns:

Nu este ceva normal, dar sarputea sa ai alta problema..nu te speria si nu baga in seama raspunsurile rautacioase:p mergi la doctor!:*