| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara!

Am si eu o intrebare pentru fete.

Baietii astia pe care nu puteti sa ii uitati orice a-ti face, ce v-au facut? (chiar daca sa zicem v-ati despartit de mult, poate chair aveti alta relatie, dar sunteti cu gandul tot la el)
Sau cum s-au comportat in asa fel incat nu il mai poti uita. E vorba doar de aspect fizic? L-ati placut din prima sau daca nu cum v-a facut sa il placeti atat de tare?
E chestie de comportament, de caracter sau poate anumite trasaturi fizice, cumar fi ca e inalt, bine facut, etc.?

6 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Violenta iar vorbeste fara sa stie...
Nu spun ca nu exista multi nesimtiti ( ah, stai, exista si nesimtite!), dar asta nu inseamna ca suntem toti la fel. Ca toate despartirile sunt la fel.

Uneori pur si simplu ori el ori ea au acea orbire si tot spera la relatie, chiar il intriga si pe partener/ partenera... si ajung pana la urma sa se desparta de comun acord/ prin cearta: ca nu sunt potriviti, pentru ca s-au dus fluturasii si incepe rationamentul sa functioneze "bai, stai asa, eu ce rol joc aici? isi bate joc de mine? de ce nu ma respecta?"

Vreau sa spun ca daca exista rea intentie, poate fi din ambele parti, la fel cum poate fi si ceva involuntar.

De ce ramane o persoana in minte atat de adanc? Pai pentru ca unii suntem mai empatici ( indiferent ca fete sa baieti, spre disperarea viloentei) si pretuim lucrurile, oamenii, sentimentele traite. Iar cel putin pana nu gasim ceva mai patranzator, ne intoarcem mereu cu gandul la ultimul magnet ( legea gravitatiei laughing )

| Violleta2022 a răspuns:

Ce treaba are aspectul fizic cu relatia si ruptura ei?
Ca nu aspectul fizic vorbeste sau te loveste!
Nu are nici in clin sau maneca aspectul fizic aici, ci pur si simplu sentimentele pentru persoana respectiav, daca s-a indragostit de alta femeie, daca este violent, daca te-a abuzat verbal samd.
Mai lasati prostiile cu fizicul si trasaturile, ca NU asta este vreun motiv pentru care te paraseste barbatul, mai ales cand el pleaca dupa altele...chiar nu facenici un sens sa enumeri daca era inalt, bine facut sau gras, scund si urat.

Un barbat care paraseste o face pentru ca nu a avut niciodata sentimente pentru tine si ii este usor sa plece dupa alta femeie ori o face clar doar pentru sex.

| Violleta2022 a răspuns:

Cat priveste sa uitam pe cineva, este EXACT la fel si pentru barbati, ca si ei sunt oameni!

Doar ca barbatii sunt rusinati din orgoliu, sa recunoasca si sa vorbeasca despre acest lucru, de aceea ti se pare tie ca doar fetele nu uita si doar ele sufera, cand in realitate, baietii si barbatii o fac in aceeasi masura.

Retine: aspectul fizic nu conteaza, ca nu dupa ala plange cineva, ci dupa sufletul omului!

| dullcat a răspuns:

Buna.In general e vorba de tipare comportamentale si atasament mai mic sau mai intens, plus traume nerezolvate.Nu doreste nimeni sa tina cu dintii de un fost sau o fosta, insa ce am enumerat mai sus contribuie major la timpul de vindecare sau incapatanarea de a nu renunta emotional la respectivii.

| diDac a răspuns:

Atinge iarba

| Ell1111 a răspuns:

Bună. Daca este vorba de prima iubire, este mai greu să îl uiți. Sentimente vor fi acolo tot timpul, nu este vorba despre aspect ci despre amintirile împreună. Dacă nu poți uita un băiat, înseamnă că nu ai trecut peste.