| Comanescuandreeac a întrebat:

Buna seara, am și eu o întrebare, va rog cine ma poate ajuta.
Nu am avut niciodată menstra regulata și in ultimul an mi-a venit la 40, 60 și de doua ori la timp. Am fost la doctor și in urma controalelor mi s-a spus ca am un ovar mai mic, nedezvoltat in totalitate, micropolichistic. Mi s-a recomandat Inofolic Combi și Normens, luna trecută când le-am luat mi-a venit la 31 zile, luna aceasta este deja a 44 zi și nici măcar semne nu am. Ovulația luna trecută știu sigur ca am avut de la Inofolic, luna aceasta nu sunt sigura. Am avut 3 contacte neprotejate dar sunt 100% sigura ca a ejaculat afara și ne-am asigurat de asta. Este posibil sa întârzie și cu pastilele acestea pana se reglează? Poate ca sunt super stresată și luna aceasta am avut un antrenament si am avut febra musculară aproape o sapt. Sau credeti ca de la aceste pastile as fi putut rămâne chiar și așa?
Multumesc, apreciez din suflet interesul acordat

1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Acestea sunt suplimente alimentare care, in cazuri usoare, pot aduce imbunatatiri.In orice caz, nu poate fi considerat un tratament propriu-zis.
Este posibil atat sa nu functioneze foarte bine in cazul tau, dar poate sa fie vorba si de sarcina.Coitul intrerupt nu este o metoda 100% sigura din doua motive:
1. exista sanse ca partenerul sa nu isi dea seama si sa nu poata controla cu o precizie absoluta retragerea la timp;
2. daca actele sexuale au fost repetate, fara ca el sa urineze dupa fiecare act in parte, lichidul preejaculator contine spermatozoizi viabili.

Daca suspectezi o sarcina, poti face un test, trecute 21 de zile de la contact, daca menstruatia nu apare intre timp.

Totusi, daca eu as fi in locul tau, as avea grija de sanatatea mea mergand mai intai la un medic endocrinolog, facand toate analizele cerute de acesta si abia mai apoi as merge la un ginecolog serios, care sa imi dea un tratament adecvat, nu un supliment alimentar si niste capsule din plante.De regula, se da tratament hormonal, cu anticonceptionale.Astfel, rezolvi doua probleme simultan: iti rezolvi problema de sanatate si esti si protejata de o sarcina nedorita.

Desigur, este doar un sfat si tu faci cum consideri ca este mai bine pentru tine, dar mi se pare rusinos ca un medic sa scrie o reteta de suplimente alimentare.Ma revolta acest lucru.