| Comanescuandreeac a întrebat:

Buna ziua!
Am și eu o întrebare, îmi întârzie menstra de 55 zile eu având mereu dezechilibru hormonal, iau INOFOLIC COMBI ȘI NORMENS de doua luni, prima luna mi-l reglase la 30 zile acum iar sunt 55 probabil ca trec printr-o perioada foarte stresanta și frica și nici nu am luat pastilele cum trebuie. De doua sapt le iau seara de seara cum mi-a recomandat pe o perioada de 6 luni.
Întrebarea mea este, pot sa fiu însărcinată? Am făcut 4 teste la intervale diferite și sunt toate clar NEGATIVE

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

In primul rand, un dezechilibru hormonal sever, in cadrul caruia ciclurile depasesc constant 45 de zile, nu se trateaza cu suplimente alimentare.
Este necesar un tratament hormonal fara discutii.
Ar fi util sa mergi la medicul endocrinolog pentru o astfel de situatie.Acesta iti va recomanda un set de analize pentru a stabili profilul hormonal si iti va da si un tratament serios pe baza hormonala (cel mai probabil continand si anticonceptionale, deci vei avea o grija in minus).

Doi la mana, daca nici de suplimentele astea nu te-ai tinut serios (poate ca ar fi ajutat macar un 25% daca nu ai fi neglijat tratamentul), imi este greu sa cred ca vei respecta un tratament hormonal in cazul caruia trebuie sa tii cont cu strictete de zilele si de ora la care iei pastilele.De aceea, pentru propria ta sanatate, ar fi bine sa constientizezi ca un dezechilibru hormonal sever atrage de la sine alte afectiuni fizice, unele destul de grave si ar trebui sa te mobilezi pentru a rezolva aceasta problema de sanatate.

Mergi la endocrinolog, fa toate analizele pe care acesta ti le va cere, vezi ce sfaturi iti da si eventual, ulterior, mergi si la ginecolog, dar la unul serios.

Cat despre testele de sarcina, depinde...Din moment ce tu ai aceste probleme, imi este dificil sa cred ca ovulele sunt eliberate din foliculii ovarieni (ai putea dezvolta din aceasta cauza sindromul ovarelor polichistice), deci sansele unei sarcini sunt mici, dar pentru linistea ta, daca testele au fost facute dupa 21 de zile de la contactul sexual, se pot considera ca fiind 100% concludente.

2 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Ai uitat să spui dacă ai făcut sex.
Nu de alta, dar pe site-ul ăsta am avut nenumărate "surprize" de-a lungul anilor... laughing

| felixf a răspuns:

Eu iti recomanda un consul psihologic pentru a te pune pe picioare cu frica, plus inca un consul medical sa stim exact despre ce este vorba. Dupa care fa sport, iesi si te plimba pe strada, prin gradina, padure, pe malul unui lac sau curs de apa. Fara liniste oganismul nu se va linistii si probleme se vor agrava si nu stabiliza. Apeleaza la terapii holistice (masaj, reiki, bowen, acupunctura). Si intr-un final vei fi echilibrata. Success