| Comanescuandreeac a întrebat:

Buna ziua!
Am fost la gineco cu dereglări hormonale (venea cam la 2 luni), mi s-a dat normens, utrogestan 10 zile pe luna, Inofolic combi. Am luat 6 luni si mi-a venit menstra ceas la 28 zile. Dureri ușoare adică nu iau nimic. Întrebarea mea este, pot avea endometrioza? Se poate vedea la ECO transvaginala? Dacă aveam, îmi mai venea menstruația in astea 6 luni de tratament? Nu am dureri sau altceva atât ca nu-mi venea menstra. Am un chist ovarian mic. Mai am dureri de burta așa din senin, dar ușoare. Nu știu dacă ovulez luna de luna. Cu simptomele astea pot suspecta o endometrioza?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, la ecografia pelviana si transvaginala se poate vedea daca ai: chisturi, endometrioza, fibroame sau chiar tumori.