| FataCuOchiiCaprui a întrebat:

Am si eu o mica problema si am nevoie de sfatul vostru...
M-am despartit de baiatul iubit pentru ca nu mai suportam indiferenta lui. M-am combinat cu altcineva. Noul meu prieten se poarta f frumos, dar nu pot ajunge sa tin la el. Intre timp fostul si-a dat seama ca a gresit si ma vrea inapoi. Stiu ca ma iubeste. Si eu il iubesc. Dar problema e ca prietenul meu a inceput sa tina la mine, vrea sa ma prezinte alor lui, sa facem sarbatorile impreuna. Eu as vrea sa fiu cu fostul, dar nu stiu cum sa-i spun baiaitului cu care sunt. Mi-a spus ca sunt cel mai frumos cadou de Sarabatori pentru el, mi-e nu stiu cum sa-l parasesc in prag de sarbatori. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa vorbesc acum cu el, inainte de sarbatori, sa-i explic situatia? Sau sa astept trecerea sarabatorilor sa nu i le stric? Si cum as putea sa ma despart de el in asa fel incat sa ramanem amici, sa nu-mi poarte pica? S-a purtat foarte frumos. Nu vreau sa-l ranesc. Exclud din start sa nu-i mai raspund la telefon etc, nu merita asa ceva. Ce as putea face? Dau si funda.

Răspuns Câştigător
| ewygirl a răspuns:

Doar tu poti decide.Ai putea avea o discutie cu el si sa ii explici cum sta situatia si ii spui ca iti pare rau.ca ai incercat sa ti la el dar nu ai reusit si ti in continuare la fostul si nu ti se pare corect ca sa il minti in continuare.Si crezi ca cel mai bine ar fi sa ii puneti punct.
Sau poti astepta pana dupa Sarbatori, dar gandeste-te ca, cu cat trece mai mult timpul cu atat se ataseaza mai mult de tine si despartirea.va fi mai grea.Doar tu decizi si sunt sigura ca va fi o decizie foarte grea.

8 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Si ce te face sa crezi ca fostul nu va redeveni iar indiferent?
Esti dispusa sa te pui intr-o lumina proasta,sa ranesti un baiat care tine la tine,doar de dragul lui.
Esti sigura ca merita?
Sau nici nu-ti pasa ca merita,dorinta ta sa fii cu el e asa de mare ca nu mai are nici o importanta?
Poate sunt cam dura,dar gandeste-te ca risti sa ramai singura,de actualul vrei sa te desparti,iar cu fostul vei intampina,la un moment dat,aceleasi probleme!
E adevarat ca o saptamana nu pare mare lucru,dar cand omul e prea bun si nu-i poti reprosa nimic,ce faci?
Oricum,nu astepta,nu prelungi asteptarea,daca e sa te desparti,fa-o repede cat nu investeste si mai multe sentimente in tine!
Ca nu va potriviti,ca mai ai inca sentimente pentru fostul,orice i-ai spune il vei rani, dar preferabila o durere brusca decat o minciuna nesfarsita!
Te-ai grabit sa-l inlocuiesti pe fostul, asta e!
Imi pare rau.

| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Ce nasoala situatie mai ai si tu!

| Takocska a răspuns:

Uite un prim lucru nu lasa dupa sarbatori ca poate veni cu aia ca iti era mila de el din cauza Sarbatorilor si nici macar amici nu o sa ramaneti. Du-te acolo spune-i adevaru clar si daca te iubeste chiar atat de mult o sa te inteleaga perfect ca ce s-a intamplathappy. Da spune adevarulhappy. Ca o sa te inteleagahappy. Si din cauza aia ca v-ati despartit Sarbatorule puteti face impreuna intr-un alt felhappy.

| Yaguar a răspuns:

Spune-i ca de sarbatori nu poti fi cu el fiindca nu l-ai uitat pe primul tau prieten. Si doresti dintii sa iti treaca toate sentimentele fata de primul si numai dupa aceea chind o sa fii convinsa ca nu mai simti nimic pentru primul, o sa poata sa te prezinte la alor lui. Spune-i ca eai totul in serios si din acest motiv nu vreai sa te grabesti. Fa aceasta inainte de sarbatori caci dupa ele o sa fie si mai greu.
Si deja chind o sa vezi momentul potrivit o sa ii spui ca totusi nu poti sa il uiti pe primul tau prieten. Si ii mai zici ca o sa fii fericita daca o sa fiti amici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar trebui sa te desparti de baiatul asta. Stiu ca e greu sa accepti ideea, dar sa stii ca fostul la fel se va purta mai devreme sau mai tarziu si s-ar putea sa-ti para rau ca te-ai despartit dee actualul.
Daca totusi te desparti e mai bine sa te desparti dupa sarbatori (asta iti va creste sansele sa ramaneti prieteni). Nici tie nu ti-ar placea sa fii parasita de sarbatori. Oricum ai face il vei rani. Chiar imi pare rau. Numai bine!

| frikk a răspuns:

Nu lasa pe maine ce poti face astazi.
incearca sa-i spui cat mai repede adevaru ce cum a fost

| Guby a răspuns:

Wow mai e cam incurcata, voi incerca sa te ajut o solutie ar fi sa-i spui ca te desparti de e lna fal sa intelaga ca la iubesti pe fostul adiak spune-i si lui situatia (pretenului nou) da e chiar naspa sa iubesti pe cineva si sa fi lasat chair de sarbatori na nu vreau sa te demoralizes, spune-i ca e o greaseala si a vreti sa ramneti amici poate ca nu ma fost de mare ajutor dar imi place sa ajut. Succes.

| FataCuOchiiCaprui explică (pentru Guby):

Nu suntem de mult timp impreuna. e vorba doar de o saptamana. dar il simt cum tine la mine dupa gesturi. Pe de-o parte i-as fi zis dupa sarbatori ca sa nu-i stric perioada asta, dar pe de alta i-as zice acum, sa nu ajunga sa tina la mine si mai mult...