| Raissa02 a întrebat:

Am si eu o problema si daca ma poate ajuta cineva va rog. Pe data de 5 mai mi s-a terminat menstruatia fiind normală. Pe 6 mai am avut contact sexual cu iubitul meu (pe care nu il mai văzusem de 5 ani -emotii,bla bla) tin sa precizez ca nu a ejaculat in mine (cand ii venea in ultima secundă ejacula in alta parte) dar totusi am următoarele simptome de o săptămână:balonare, dureri acceptabile de cap, azi mi-a venit poftă de pepene roșu (si eu nu mănânc asa ceva) si ieri m-am trezit cu dureri de burta, crampe oribile si cred ...ca e menstruatia...O fi posibil? Adica sunt 15 zile de cand s-a terminat si sa vina iar? Pls ma poate ajuta cineva va rog

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ai fi mai fericită dacă ai face sex numai după căsătorie, să nu mai treci și altădată prin acest stres. Bunicii mei au folosit tot timpul metoda pe care o descrii tu și au avut tot la 4, 5 ani cîte un copil,, în total 4, programat fiind doar primul.( așa i=a spus bunicul mamei mele= Noi ne=am ferit tot timpul, dar dacă totuși a rămas, nu ne=am atins de copil, adică nu a făcut avort.)

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o sarcina nu da simptome inainte de 3 saptamani, deci este imposibil sa ai simptome de sarcina.
Imbalonarile, crampele de burta si durerile de cap pot fii de la o intoxicatie alimentara, sau de la o criza de fiere.
Menstruatia nu are cum sa vina, deoarece abia au trecut 2 saptamani de la ultima.
In ce privesc poftele, nu trebuei sa fii gravdia ca sa le ai, fiind un lucru perfect nromal pentru toti oamenii, inclusiv barbatii care nu pot ramane "gravizi", dar totusi sunt ceva mai pofticiosi ca femeile.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual are caracteristica principala de a fi de tip NEREGULAT in acel caz este posibil ca fostul ciclul sa fi avut lungimea minima de 20-21 de zile in cazul in care penultima menstruatie a inceput in data de 30 Aprilie sau 1 Mai. Pentru a fi corect informata trebuie sa cunosti faptul ca intotdeauna prima zi a sangerarii menstruale corespunde/reprezinta de fapt prima zi a noului ciclu menstrual. In concluzie faptul ca menstruatia a pornit dupa trecerea a numai 21 de zile, NU reprezinta un lucru iesit din comun sau o stare care sa-ti provoace ingrijorare, mai ales in situatia in care sangerarea menstruala se va desfasura la fel/in conditii similare cu celalalte menstruatii. Multa sanatate!