| blesmese a întrebat:

Poti ramane gravida prin contact sexual neprotejat anal? Acesta nu a ejaculat deloc (nici in mine, nici alt undeva). Asta durat cam 3-4 minute. Menstruatia a intarziar normal si a venit normal ca flux/consistenta/durata/cantitate, adica 7 zile. Pot fi gravida? La 10 zile dupa ce s-a terminat menstruatia am inceput sa am dureri de sani si nu stiu stiu de ce. Pe de alta parte ma doare burta si urinez des si am scurgeri excesive de secretii vaginale. Am si racit si mai degraba cred ca fiind anexita decat sarcina atat timp cat menstruatia mi-a venit. Durerea de sani a disparut cand s-a terminat menstruatia dar dupa 10 minute a revenit. Ma poate ajuta cineva? Tin sa precizez ca penisul lui nu a atins vaginul.

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) In urma practicarii si intretinerii de contacte sexuale anale, formarea unei sarcini este imposibila deoarece anusul nu face parte din aparatul reproducator al femeii. 2. ) Pornirea la timp a menstruatiei si eliminarea normala a menstrei, adica in mod similar cu menstruatiile avute anterior, reprezinta garantia ca ovulul din ciclul menstrual anterior nu a fost fecundat si din acest motiv in lipsa unei sarcini din organism este eliminat fostul endometru imbatranit, degenerat si devenit inutil. 3.) La circa 10 zile dupa terminarea menstruatiei este posibil ca din cauza producerii ovulului de catre foliculul ovarian, sa apara acele dureri. Iar in privinta secretiilor abundente se poate presupune ca au reprezentat de fapt mucusul cervical produs de glandele colului uterin in perioada preovulatorie. In conditiile descrise este IMPOSIBIL sa se formeze sau sa existe o sarcina. Multa sanatate!

| blesmese explică (pentru corbulalbrosu):

Totusi sanii imi sunt umflati si ma dor si am dureri menstruale.ce poate insemna asta?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru blesmese):

Inseamna ca ti-au aparut si ti s-au instalat simptomele premenstruale si in consecinta urmeaza ca in zilele urmatoare sa inceapa menstruatia. Acest lucru se produce exact din motivul ca asa cum am precizat in finalul raspunsul meu "In conditiile descrise este IMPOSIBIL sa se formeze sau sa existe o sarcina." Multa sanatate!

| blesmese explică (pentru corbulalbrosu):

Da dar asta ar insemna sa vina ceva mai devreme decat normal zic.

| Emilian65 a răspuns:

In urma unui contact sexual anal neprotejat nu se poate sa ramai gravida.

| Mara a răspuns:

In primul rand, ti ai raspuns singura: penisul nu a atins vaginul, deci nu se pune problema de o sarcina. In al doilea rand, prin sex anal nu ai cum sa ramai insarcinata, aparatul reproducator nu e legat de tubul digestiv. Cel mai probabil ai racit ( plus ca nu avea cum sa ai menstruatie daca esti insarcinata, decat in cazuri foarte rare si grave, dar nu e cazul). Sanatate si multa intelepciune iti doresc!

| blesmese explică (pentru Mara):

Dar de ce au inceput sa ma doara sanii? Sunt constienta ca poate am racit dar pe de alta parte sufer si de gastroduodenita.

| blesmese explică (pentru Mara):

Si am gresit cand am formulat intrebarea. Menstruatia mi-a intarziat o zi.

| Mara a răspuns (pentru blesmese):

Durerile de sani sunt relativ normale uneori, esti tanara si inca te mai dezvolti, plus ca hormonii isi fac de cap si pot determina diferite simptome: sa iti intarzie ciclul cateodata, sa iti iasa cosuri, dureri de ovare, etc. Si mie mi se mai intampla, chiar daca am ciclu regulat. cum spunea si cineva mai sus, e posibil sa ai si o infectie, care nu are legatura neaparat cu actul sexual( poti lua bacterii de pe toaleta, lenjerie intima, etc). ca sa te liniststi ai putea sa mergi sa iti faci un control ginecologic, nu e scump si iti raspunde la orice intrebare aihappy

| LinaAlina2006 a răspuns:

Nu, probabil ai vreo infectie, nu stiu precis. Cel mai bine ar fi sa mergi la gineocolog si sa fii sigura, si poti faci un test de sarcina sau o ecografie dar daca nu a ejaculat e putin probabil sa fii insarcinata.