| Mihaelaion2607 a întrebat:

Buna seara!
Am un ciclu regulat de obicei care dureaza 6-7 zile si imi vine la 30 de zile distanta. Mi-a venit menstruatia de aproape 4 ani si mi-am inceput viata sexuala de 3 luni, mereu contacte protejate!
Luna trecuta, in martie mi-a venit menstruatia pe data de 13.03 si a durat 6 zile cum dureaza de obicei. Insa pe data de 25 a venit din nou si a tinut tot 6 zile. Intre timp am sesizat ca mi-au aparut niste cosuri pe spate(eu care nu aveam deloc) si fața, parul mi s-a ingrasat foarte tare, tinand cont ca ma spalam la 5-6 zile, am foat nevoita sa ma spal la 3 zile. M-am gandit ca este vorba de o dereglare hormonala, insa nu stiu nimic sigur.
Am facut si mai multe teste de sarcina pentru a ma asigura ca nu este vorba de asta.
Intrebarile mele sunt:
Sunt sanse sa nu imi vina deloc menstruatia in luna aprilie?
Cand ar trebui sa imi vina? Dupa menstruatia de pe 13 sau de pe 25? Nu stiu cand sa "o
astept"
Cand ar fi perioada fertila?
As dori raspunsuri din experienta personala, persoane care au avut 2 menstruatii intr-o luna, ca sa vorbeasca in cauza!
Multumesc si va rog fara jigniri sau alte comentarii inutile!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este normal sa ai 2 cicluri menstruale la interval de 12 zile si cred ca este vorba de o dereglare hormonala, sau de fibroame uterine, chisturi samd.
De aceea ti-am spus sa mergi la medic, fiindca sangerarile intre menstruatii nu sunt de bun augur, niciodata.
Din pacate, nici ovulatia nu se poate estima in acest caz, putand sa se intample oricand, asadar, toate partidele sexuale trebuiesc facute cu prezervative!
Sanatate maxima!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la ginecolog, fiindca este ceva dereglat la tine, odata ce ai avut 2 menstruatii abundente la interval de numai 12 zile.

| Mihaelaion2607 explică (pentru Violleta2022):

Am inteles asta, insa momentan sunt plecata, si sunt destul de stresata din acest punct de vedere.
Am un medic ginecolog la care am mai fost, insa momentan nu pot ajunge, si de aceea am intrebat.
Desigur ca voi merge daca nu va fi regulata menstruatia, dar eu cred si sper ca da?

| Mihaelaion2607 explică (pentru Violleta2022):

Da, multumesc! In septembrie anul trecut am facut msi multe investigatii si nu a iesit nimic nici la ecografie nici la analize, insa ma gandesc ca poate s au schimbat lucrurile

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mihaelaion2607):

Nu este normal sa ai 2 cicluri menstruale la interval de 12 zile si cred ca este vorba de o dereglare hormonala, sau de fibroame uterine, chisturi samd.
De aceea ti-am spus sa mergi la medic, fiindca sangerarile intre menstruatii nu sunt de bun augur, niciodata.
Din pacate, nici ovulatia nu se poate estima in acest caz, putand sa se intample oricand, asadar, toate partidele sexuale trebuiesc facute cu prezervative!
Sanatate maxima!

| Emilian65 a răspuns:

Normal, ar trebui la 30 zile de la cea din 25. Daca nu iti vine atunci, consulta un medic ginecolog.

| Mihaelaion2607 explică (pentru Emilian65):

Daca nu imi va veni in mod normal regulat, desigur ca voi merge

| Fatamuntilor a răspuns:

Banuesc ca esti tinerica, deci apropierea de menopauza se exclude.Ca ar fi una cauzele dereglari.
In 2019 am menstruatie timp de 2 saptamani jum ate.A tinut normal 5-6 zile, apoi putin in fiecare zi ca zicem ca e ultima zi.Dar nu se mai termina.Am fost internata a reusit sa se opreasca.La ecografie mi s-a descoperit un fibrom.s-a oprit o zi -doua, apoi a venit din nou.Dar socotisem ca de fapt era urmatoarea perioda.Mi-a dat drumul, dar mi-a dat medicamente pentru reglare.
PRIN urmare doar ecograf vei sti cauza acelor dereglari