| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa aflu si eu parerea voastra in legatura cu o problema big grin Eu cu iubitul meu avem aproape 2 ani de relatie. Inainte sa il cunosc eu, mama il stia, pentru ca el lucra ca sofer de tir la firma la care mama era contabila. La inceput se intelegeau bine, pana acum cateva sapt. Problema e urmatoarea: mi-a zis sor'mea ca, acu cateva saptamani (eu eram la facultate), el a venit pana la noi ca sa ii faca mama o asigurare la masina. Si atunci au inceput sa povesteasca. El mai are inca 2 frati, din care unul este casatorit. El merge pe principiul ca fratii sunt pe primul loc, indiferent daca sunt sau nu insurati. Mama e de parere total opusa. Ea i'a zis lui ca va vedea si el in momentul in care se va insura ca se va schimba chestia asta, si ca pentru el, familia lui o sa fie pe primul loc. Si atunci el i'a zis mamei mele ca pentru el, fratii raman pe primul loc, si apoi restul. Si de atunci mama nu-l mai prea agreaza. Eu am mai discutat cu el despre casatorie.tot timpul imi zice ca sa asteptam, si sa lasam timpul sa decida. ca pe noi nu ne tine legati o foaie. dar ma deranjeaza cand il aud happy voi ce credeti despre parerea lui? e bine sau nu? oare se va schimba sau nu?

3 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

El e un dobitoc, iar tu esti disperata sa te mariti...atat de disperata incat il ceri tu pe el in casatorie. Pe cine? Pe un amarat de sofer de tir, care habar nu are de capul lui si care oricum nu are ganduri serioase cu tine. Felul in care el a purtat dialogul cu maica-ta, indiferent daca a facut-o in mod constient sau inconstient, ar trebui sa iti spuna un lucru clar: nu te vede ca fiind nevasta-sa. Un om care iubeste cu adevarat o femeie, cu siguranta o va pune pe ea mai presus de frati si chiar de parinti.

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Pai chiar asa. Dragostea nu se arata prin acte, ci in fata lui Dumnezeu, intre voi. Mama ta nu are de ce sa se supere, precum a spus si ea, sa astepte sa vada cum va fi cand se casatoreste. Oamenii se schimba cu timpul

| neutrino a răspuns:

El a spus adevarul, mama ta a spus ceea ce-si doreste pentru fata sa. Tu si mama ta sunteti interesate de o casatorie, iar el, momentan, nu. Ar fi bine sa nu intindeti coarda.