| cos34ALX a întrebat:

O sa incerc sa explic pe scurt care e faza. Eu am miopie, care presupun ca e mostenita de la mama mea, miopie are si sor'mea. Eu am inceput sa nu mai vad ok de pe la 12 ani sa zic, iar acum la 15 ani deja la jumatate de metru nu vad nici ce scrie cand primesc un mesaj pe Facebook sau ce scrie intr-un articol pe net. Depinde de font. Am vrut sa ascund miopia si timp de 3 ani mi-am ascuns aceasta boala a ochilor. Deja m-am saturat sa nu vad la departare, + ca eu merg foarte mult cu bicicleta in trafic, nici semnele de circulatie nu le vad ok de la distanta si tare imi e frica sa nu pot lua carnetul de sofer din cauza aceasta. Intrebarile sunt:
1. Exista o dioptrie de la care nu mai pot lua carnetul de sofer?
2. Se poate scapa cumva de aceasta boala a ochiului?
3. Daca am sa-mi pun ochelari, ce rame sa aleg, cateva idei, ca nu vreau sa aleg ceva de fete.
4. Ma pot opera la ochi pentru a scapa de miopie?
Orice raspuns este bine venit. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimaa27 a răspuns:

1) Daca ai mai mult de -8, nu poti lua carnetul.
2) Singura metoda este operatia. Mai sunt niste pastile cu afine pentru dioptrii mai mici, dar care nu promit sa reduca dioptriile. Un fel de supliment. Cel mai bine te consulti cu un oftalmolog.
3) In functie de dioptrii, poti alege dintre lentile de contact sau ochelari. Niste rame negre ar fi ok, depinde si de forma fetei tale.
4) Da, operatia de reducere a dioptriilor se face cu laser si dureaza intre 5 si 20 de minute, in functie de tehnica chirurgicala.

2 răspunsuri:
| YuuChan a răspuns:

Totusi daca te decizi sa faci operatie, trebuie facuta atunci cand pupila ta inceteaza din crestere, pe la 20 de ani, depinde de om. Daca o faci acum dai bani degeaba pentru ca o sa continuue sa iti cresca miopia. Eu port ochelari de la 4 ani si acum, in momentul respectiv am -6, 50 la ochi, in continuua crestere. Totusi daca te decizi sa porti ochelari * iti recomand sa iti faci ochelari cat mai repede*, rama se alege dupa cum arata fata, adica daca ai fata mai ovala iti trebuie un tip de ochelari si asa mai departe* si normal, cele care iti plac*. Si nu trebuie sa ai lentile cu care vezi foarte foarte bine, pentru ca ochiul e mai lenes decat crezi, daca "vad ca ii ajuti " cu lentilele de dioptrie prea mare, o sa leneveasca si miopia o sa iti creasca.

| cos34ALX explică:

Va multumesc de raspuns. Joi merg la un control, unde sigur se va decide sa imi pun ochelari. Oricum cand fac varsta necesara pentru operatie, am sa incerc sa o fac cat mai curand.