| mucea_4468 a întrebat:

Buna seara, as dori sa stiu la cat timp dupa actul sexual apar simptomele unei sarcini (greturi). Am facut sex fara prezervativ si m-am retras inainte sa ejaculez, dar dupa 24 de ore mi-a zis ca are greturi; in cat timp mai poate lua pastile pentru a evita o sarcina? Mutumesc!

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Greturile la 24 de ore n-au nici o legatura cu sarcina. In general, simptomele apar cam la 4-5 saptamai de sarcina, dar, in cel mai precoce caz, pot aparea la doua saptamai si jumatate de la actul sexual. Pastile de a doua zi poate lua numai la indicatia ginecologului!

Abh
| Abh a răspuns:

Greturile apar la5-6 saptamani de la contactul sexual daca tipa a ramas gravida. Pilula de a doua zi se ia in primele 72 de ore dar cu cat e luata mai repede, cu atat scad sansele sa ramana gravida.

| Floreenofficial a răspuns:

Trebuie sa ia urgent pilula! Insa daca te-ai retras...nu are cum sa fi ramas.

| Anca a răspuns:

In nici un caz la 24 de ore.
Dupa 2 saptamani aproximativ.

| Anca a răspuns:

Nu, nu apar in a 2 sau a 3ºa zi dupa contact.
Imagineza-ti ca, dureaza cateva zile pana se prinde, ce sa mai vorbim de greturi.

| madagascar a răspuns:

Greturile ei nu au nicio treaba cu sarcina, e in imaginatia ei sau e gravida de ceva timp sau are alte probleme de sanatate.nu avea cum sa ramana insarcinata si nu avea cum sa aiba aceste simptome asa repede, daca sti cand i-a venit ultima data poti sa faci un calcul, asta daca nu te minte, dar in principiu stai linistit ca nu ai mostenitori de pe acum.

| Sოﺁℓε a răspuns:

Exista pastila de a 2a zi pai nu are cum sa ai apara dupa 24 de ore cam dupa o saptamana -2 numai dupa 2 saptamani se face testul de sarcina din cate stiu eu
p pa

| Te besk a răspuns:

Poi aceste greturi cred ca apar deja in a2-3 zi dupa contact dimineata.

| ● Ďعw a răspuns:

Pai exista pilula d a2a zihappysi greturi le va simti dupa vreo 2 saptamana.cand va putea face testul de sarcinahappy

| crys_4997 a răspuns:

Poate a mancAT ceva si nu i-a cazut bine.

| N.Priceputu' a răspuns:

Mucea(nume reprezentativ)ar trebui sa porti numele'TANTALAUL'.
La ea au aparut greturile imediat, dar ti-a spus dupa 24 de ore pentru ca tu te-ai retras inainte sa ejaculezi si ...nu avea cum sa-ti spuna ca i-ai provocat greata. Poate sa foloseasca pastile oricand.Cu altcineva ...cu tine. emetiral.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca te-ai retras inainte sa ejaculezi ce?
Sansele e adevarat ca sunt mai mici daca nu ai ejaculat in ea, dar riscul de a ramane gravida tot ramane.
Data viitoare fa-o cu cap, foloseste cauciucul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa se duca la doctor(daca are peste 18 ani), daca nu, cel mai bine ar fi sa spuna cuiva apropiat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mucea. ia vezi tu nu cumva sa nasca la 7 luni, si sa zica; ca e al tau. iar ea sa aiba vreo luna de sarcina daca nu chiar doua. daca e asa ...ai cazut la lat.