| anonim_4396 a întrebat:

Cum se calculeaza durata sarcinii?
De la ziua conceperii sau de la perioada de ovulatie? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Conceperea copilului se poate intampla doar la ovulatie!
Daca nu-ti vine ciclul urmator inseamna ca esti deja insarcinata in 2 saptamani...de acolo numeri mai departe.
Totusi, un test de sarcina se face la 3 saptamani de la ovulatie, iar daca nu stii perioada ovulatiei, se numara 5 saptamani de la ultimul ciclu menstrual si se face testul (care inseamna tot 3 sapt. de la ovulatie).

| Dopamină a răspuns (pentru Violleta2022):

Am inteles, multumesc mult!

2 răspunsuri:
| Alexamelissa a răspuns:

Sincer eu cand am rămas gravida mia calculat medicul de la prima zi a ultimului ciclu.pentru ca ziua conceperii nu ai de unde sa o sti ovulul fecundat poate pluti si câteva zile in uter.asa ca aminteste-ti prima zi a ultimului ciclu si vezi ca e calculator de sarcina pe net pe mine ala m-a ajutat.