| DeeaDede1010 a întrebat:

De ce în perioada ovulației am sângerări după ce am luat pastila de a doua zi? Țin sa menționez faptul ca acum 5 zile am luat pastila, iar astăzi am avut sângerări pe durata întregii zile, fiind ziua cu ovulație cea mai importanta.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca in urma cu 5 zile a fost folosita pastila contraceptiva, atunci este vorba de sangerarea care se produce in majoritatea cazurilor. Sangerarea reprezinta o reactie adversa/de aparare a organismului fata de invazia masiva de hormoni sintetici care au ajuns in organism si isi manifesta actiunea lor de inhibare si de blocare a activitatii ovarelor, pentru ca cele 2 ovare sa NU poata sa maturizeze si elibereze ovulul care ar fi urmat sa fie produs. Sangerarea reprezinta urmarea fireasca a efectului de aparare a organismului si se produce pe o perioada de 2-3 zile cu un flux de sange eliminat de regula mic spre mediu. Aceasta sangerare NU reprezinta si nici NU trebuie sa fie confundata cu sangerarea menstruala autentica, care se va produce la o data ulterioara. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Din cauza efectele secundare majore ales pastileid e a doua zi, care ti-a dereglat ciclul, ovulatia si perioada fertila, pe urmatoarele 6-12 luni.
Din acest moment, nu se mai poate estima sau aprecia nimic, fiind vital sa ai sex numai cu PREZERVATIV, ca sa nu ramai gravida.