| Mihaela20000 a întrebat:

Bună ziua! Exista perioada fertila fara ovulatie. Adica am cumparat teste de ovulatie si auniesit 3 zile pozitive si nu stiu daca exista perioada fertila fara ovulatie. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Perioada fertila include ovulatia. Pune mana si citeste aici: https://www.catena.ro/......da-fertila

https://www.reginamaria.ro/......a-ovulatie

1 răspuns:
| relian a răspuns:

laughing perioada fertila ovulatie, tu stii ces astea? Eu nu cred ca stii, de stiai nu mai intrebai astea.
Perioada fertila e tot una cu ovulatia, is doar 2 cuvinte diferite, dar care se refera la acelasi rezultat.

Perioada fertila se refera ca ovulul este pregatit si poate fi fecundat.
Ovulatie, arata ca ovulul este gata si urmeaza sa mearag pe drumul lui si sa fie fecundat, asta daca are cine laughing.

Dupa cum observi e aceiasi chestie.Cum sa e xiste perioada ferila fara ovulatie? E ca si cum spui perioada ferila dar fara ovule, nu-s obvule, cum sa mai fie perioada aia fertila daca ovulul lipseste?

E perioada nefertila.

Ai luat teste de ovulatie asa si? Daca esti in perioada ferttila aia nu inseamna ca gata sigur, garantat o sa si ramai gravida laughing nu-ti garanteaza nimeni lucru asta.
Ovulul are de mers un drum, se poate impiedica pe drum laughing sau cine trebuie sa il lucreze se misca prea incept, ajunge la intalnire tirziu, asa ca la revedere.

Sau ai ovule dar nu-s bune, is defecte, ori cine trebuie sa fecundeze nu-s buni, ori drumu e cu maracini si ramai acolo incurcat.

Daca nu ramai, mai trage odata laughing mai incearca, baga 1-2 ani, si daca tot nu iese numarul cistigator, mergi la doctori si fa un control, poate e drumu cum am spus, trebuie curatat, poate trebuie sa schimbi masculu laughing etc.