| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara,
De ce nu rămân însărcinată deși analizele sunt Ok la mine și la soț. Am 21 respectiv 25 ani. Medicul îmi spune ca sa aștept. Încercam de 5 luni. Avem contact sexual cam la 2 zile, neprotejat. Sotul deja numai are răbdare și nu știu ce sa mai fac.
Avem toate posibilitățile de a creste un copil și ne Dorim foarte mult.
Va rog mult, din experietele voastre!

Răspuns Câştigător
| GeorgeCazan a răspuns:

Încercați sa faceți sex mai mult în perioada fertila. Și mai puțin în restul perioadei. Spermatozoizi au un ciclu de maturizare parca de 14 zile; atunci ar fi cei mai viabili. Încercați ca merită, mai ales că nu costă nimic. Notezi în calendar zilele tale fertile, ii spui soțului sa bage în dieta morcovi (creste cantitatea de spermă) și țelină (ii creste lui morcovul).
Mai e ceva; poate fi un lucru mărunt, dar nu e; soțul sa înceapă sa poarte boxeri; lenjeria intimă modernă ține cam "sugrumate bijuteriile coroanei". La fel nu costă nimic.
Spor la bebe?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La 21 de ani ești cam mică pentru un copil, dar e viața ta.

| Robert2526 a răspuns:

Doar ai rabdare si mai incearca! Ai pe analize si Vitamina D?

| just4ubr2015 a răspuns:

Stai mai mult deasupra lui si fa 2 saptamani zi de zi si vei ramane

| GeorgeCazan a răspuns:

Chiar dacă analizele sunt ok, problema de obicei este la soț.
De ce zic soț; de obicei când un cuplu are probleme de genul, femeia este analizată mai în detaliu, iar soțul nu prea: cam asta e nivelul medicinei în acesta țară.

Trebuie să facă totuși analize de de genul nr. de spermatozoizi, motilitatea spermei, maturitatea spermei, etc. Sunt niște analize mai specializate.
Dar să fie analize făcute pe bune.
Atenție ca sunt multe laboratoare de analize care dau numere din burtă.
În urma cu 4 ani a trebuit sa fac o leucograma. Am făcut analizele la 4 clinici separate, pentru că la prima eram suspect de leucemie la următoarele 2 aveam numărul de leucocite ridicat (infecție undeva în corp), iar la clinica 4 totul era ok. S-a dovedit mai tarziu ca aveam o infecție la un rinichi.

Știu ca e greu, dar dacă este posibil faceți amândoi analizele la măcar 2 clinici separate.

| Catrinnaaa a răspuns (pentru GeorgeCazan):

Mulțumesc mult, adevarul este ca medicul meu ginecolog când s-a uitat peste analize a spus ca sunt foarte bune deși la tipul analizei s-a uitat puțin "strâmb", ulterior a zis sunt Ok. Oare compatibilitatea de Rh are legatura cu conceperea sarcinii? Eu am pozitiv el negativ. O sa refacem și analizele la alte clinici… am rupt bani in 5 luni… nici nu ma gândesc ce urmează. Dar hei, copilul sa vina happy

| GeorgeCazan a răspuns (pentru Catrinnaaa):

Încercați sa faceți sex mai mult în perioada fertila. Și mai puțin în restul perioadei. Spermatozoizi au un ciclu de maturizare parca de 14 zile; atunci ar fi cei mai viabili. Încercați ca merită, mai ales că nu costă nimic. Notezi în calendar zilele tale fertile, ii spui soțului sa bage în dieta morcovi (creste cantitatea de spermă) și țelină (ii creste lui morcovul).
Mai e ceva; poate fi un lucru mărunt, dar nu e; soțul sa înceapă sa poarte boxeri; lenjeria intimă modernă ține cam "sugrumate bijuteriile coroanei". La fel nu costă nimic.
Spor la bebe?