| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara,
Va rog sa ma ajutați cu experiențele voastre/sfaturi.
De 5 luni încerc sa rămân însărcinată cu sotul meu, am 21 ani însă nu reușim. Am fost la medic impreuna însă totuși deși analizele sunt Ok, nu rămân.
Mama mea a rămas însărcinată la 38 ani, și am inteles ca asta denota rezerva mea ovariana in principiu(mi-a spus medicul ginecolog). Deși sunt atât de tânăra mi se pare anormal sa rămân atât de greu. Nu sunt supraponderala nici opusul. Starea de sănătate este una buna.
Medicul mi-a spus ca trebuie sa aștept un an, însă i-am spus ca as vrea dacă exista o problema sa o iau din timp. Mi-a spus in Decembrie ca am un folicul matur si totuși n-am rămas. Iar la ultima ecografie vaginală in Martie mi-a spus ca probabil am avut ovulatia mai devreme ca nu se vede niciun folicul. Ovare polichistice mi-a spus ca nu am dar sa-mi fac analize de sânge/hormoni sa fiu sigura. Va rog sa ma ajutați sa-mi Spune-ti experiențele voastre. De ce e așa de greu? Am cunoștințe și sunt cam 95% care a durat maxim 3 luni…
Va rog din suflet.

Răspuns Câştigător
| Andreea99911818181 a răspuns:

Stai linistita! Am exact varsta ta si sunt insarcinata in 5 luni! Eu dar si sotul meu ne doream foarte mult un bebe dar pur si simplu. nu se intampla. Din iulie anul trecut tot am incercat, urmaream efectiv fiecare zi din luna sa vad in care e mai bine s o fac. Am facut si pe ovulatie, si pe slab fertila si in toaaaate zilele. Nu m-am gandit ca am vreo problema pana prin Noiembrie cand chiar mi se parea ciudat. Daca nu mi doream imediat ramaneam, exact asa gandeam. Nu ne am facut nicio analiza pentru ca oarecum sotul nu voia sa ma vada suparata gandindu ne ca problema e la mine iar eu la fel. Era un subiect despre care nici nu prea mai vorbeam.
In luna Decembrie 2022 fiind Craciunul la fel, imi intarziase cateva zile si deja imi faceam filme cum ii pun eu sotului sub brad testul de sarcina dar LA FEL a fost un esec total. Am fost asa de dezamagita ca pur si simplu nu m-am mai gandit, am zis ca daca o fii ca eu sa fiu mamica vreodata cu siguranta n o sa fie "programat". A trecut Craciunul, a venit Ianuarie si impreuna cu familia sotului urma sa plecam in Anglia. Un alt stres cu bagajele, pachetele, biletele si tot asa deci nici macar nu am avut timp sa ma stresez in legatura cu sarcina. Cred ca din Iulie pana in 2023, decembrie spre final&ianuarie au fost singurele luni in care nu am plans, cautat pe net, disperand. In 22 ianuarie mi-a iesit testul pozitiv
Vreau sa te asigur ca desi nu te cunosc, am varsta ta si stiu cum e sa ti doresti asta chiar daca varsta e una mica, sarcina apare chiar cand vrea ea si cand "e dat sa fie". Inca un lucru de mentionat ar fi sa nu ai contact sexual in fiecare zi din perioada fertila. Eu in luna in care am ramas mai exact decembrie am facut in prima zi ( mediu ) si abia dupa ziua ovulatiei. deci cu pauza de 2 zile. Facand sex zilnic, se anuleaza sperma proaspata cu cea de ieri si tot asa. Nu fii suparata si ai incredere. Chiar daca suna banal, cand e dat sa se intample se intampla! La mine a fost luna in care pur si simplu am zis GATA, ce o fi o fi si nu ma mai stresez.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar barbatul ce probleme are?
A fost la medic, si-a facut investigatii la testicule si sperma?
Poate ca el nu este capabil sa faca copii, neavand sperma sanatoasa...

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu nu am trecut prin aceasta experienta, nu ne dorim inca copii. Insa am citit ca multe femei si-au stimulat fertilitatea cu pudra de maca si alte suplimente.Te-ai gandit si la aceasta varianta?

https://republicabio.ro/......-beneficii

| Freya1 a răspuns:

Eu am rămas însărcinată după 10 ani de relație din care 5 fără sa luam nici o măsură de protecție.Nu am vrut neapărat sa rămân dar nici nu ma deranja dacă o făceam și atunci nu ne-am mai protejat.

Ideea e ca mie mi s-a spus acum 3 ani ca sufăr de ovare polichistice, iar iubitului meu ca nu ii sunt toți spermatozoizii activi (doar 30%).La aflarea acestei vesti am spus ca eu voi lua tratament doar dacă cumva viata mea sau sănătatea va fi pusa în pericol, iar iubitul meu a spus ca nu va lua de loc pentru ca era ceva foarte riscant și costisitor. Daca tot aveam ambi probleme și e situația asa nasoala ne-am gândit sa nu fortam destinul și corpul aiurea și sa acceptam situația. Dupa niste perioade stresante in care eu am aflat ca am nist probleme cu inima si am inceput un tratament am avut și noi (mai ales el) o perioada de împliniți și relaxare (pentru ca eu nu aveam voie sa ma stresez si enervez)și ce sa vezi, mai am un pic și nasc.
Singurul tratament pe care l-am luat a fost cel pentru inima și faptul ca ne-am mai liniștit noi ca oameni pentru ca eu nu mai aveam voie stres.

Încearcă partea cu relaxarea si lasă de o parte obsesia pentru a rămâne gravida, ca nu te va ajuta sa ramai dacă mereu când faci dragoste te gândești doar la asta.

| Catrinnaaa a răspuns (pentru Freya1):

Felicitări! Ma bucur sa aud ca exista cazuri fericite happy Eu nu ma stresez cât ma se stresează el și începe sa ma pună și pe mine pe gânduri. Nu ma gândesc la "vai de data asta rămân însărcinată" însă nu știu la ce se gândește el. Cert este ca sunt puțin cam stresată cu locul de munca și cam asta îmi este personalitatea. Poate stresul sa afecteze atât de tare, oare?

| Freya1 a răspuns (pentru Catrinnaaa):

Stresul da, poate afecta și dauna.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Catrinnaaa):

Da, stresul afecteaza cel mai mult. Eu cel putin sunt o persoana foarte panicoasa dar care nu spune. De exemplu daca ma sperie ceva nu ii spun sotului ca nu cumva sa se sperie si el. Asa a fost cu sarcina. Tineam in mine 1000 de ganduri ca nu pot face copii chiar daca el ma cunoaste si stie ce am in cap. Incerca sa ma consoleze dar normal ca nu a avut cum laughing Cand pur si simplu m-am saturat sa sufar si sa tin cont da date, cicluri, pozitii atunci s-a intamplat

| AliGab a răspuns:

Ai testat daca ai trombofilie?

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru AliGab):

Nu mai panicati femeia aiurea, copilul apare cand e dat sa apara. Nu inseamna ca daca face sex neprotejat e obligatoriu sa ramana cum nu inseamna nici ca daca folosesti prezervativ e obligatoriu sa nu ramai. Sunt cazuri si cazuri

| AliGab a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Am prietene care nu au ramas insarcinate sau au pierdut sarcini in faza incipienta datorita trombofiliei (inclusiv eu am pierdut 2 sarcini si alte doua le-am dus cu chiu cu vai in luna 7, avand trombofilie)...nu strica sa se testeze. Sigur ca pot exista N cauze pentru care nu apare copilul, dar daca stai ca si nu investighezi, poti ramane fara copii (mai ales daca isi doreste, poate fi o problema).
O cauza pentru care copilul se lasa asteptata poate fi si nivelul mare de prolactina...nu ar fi rau sa se investigheze cu un doctor specializat in infertilitate.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru AliGab):

Toate analizele de genul sunt binevenite pentru oricine, asa este! Nu e niciodata rau sa verifici ce se intampla cu tine, insa de multe ori faptul ca nu ramai insarcinata poate fi pentru ca "nu e sa fie", nu trebuie neaparat sa ne panicam de vreo boala. insa ai dreptate

| AliGab a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Si asta estw adevarat, ca altfel nu ar mai fi voia Domnului peste noi, dar tot El ne-a dat liberul arbitru si avem posibilitatea in zilele noastre de a investiga cauza. Uneori poate fi gasita, alteori ba...in concluzie cred ca amandoua avem dreptate :-)