| Danyella94 a întrebat:

Buna seara !Deci am o mica problema.Am facut o cistita urata si medicul mi-a recomandat Cuminol care e antibiotic si interactioneaza cu AC.Duminica termin folia .Intrebarea mea este big grinaca termin folia si continui antibioticele e nevoie de protectie si pe durata pauzei ?

2 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Da, este nevoie de protecție și pe durata pauzei din punctul meu de vedere deoarece acțiunea ac e compromisă de înainte să se termine folia, ceea ce înseamnă că nu poți garanta ce se întâmplă cu ovarul tău, poate o ia razna și ovulezi spontan. Cred că nu e mare efort să folosești prezervativul încă o săptămână și în plus vei fi în perioada menstruală, probabil vei face mai puțin sex. E nevoie de protecție suplimentară cam o săptămână-poate chiar 2 după terminarea antibioticelor.
Cât despre cistită, îmbracă-te mai gros, nu sta pe rece, nu purta chiloți sintetici, fă neapărat pipi după FIECARE contact sexual și menține o bună igienă locală. Bea mai multe lichide. O să treacă. Cistitele apar frecvent la fete care încep viața sexuală. Când faci sex bacterii din zona ano-genitală pot să fie aspirate în uretră și pot da infecții urinare. uretra la fete e scurtă și mai largă, sunt foarte frecvente.

| carmen13 a răspuns:

Daca vrei un raspuns serios intreaba la farmacie.aici vei afla doar pareri si nu cred ca vrei sa iei o decizie bazata pe parerea unor persoane care nu au cunostinte medicale