| anonim_4396 a întrebat:

Hi! in urma cu o saptamana am facut un tratament cu ciprofloxacina (de la care oricum nu pot sa zic ca m-am sitmit stralucit) iar acum au aparut niste sangerari, cu nimic diferite de menstruatia obisnuita. mai am inca 4 zile de luat anticonceptionalele pana sa fac pauza de 7 zile, insa nu stiu daca trebuie sa continui sa el iau. sunt constienta ca antibioticele scad biodisponibilitatea sau efectul contraceptivelor si ca din acest motiv am aceste sangerari acum, dar nu stiu daca este ok sa continui sa termin folia de anticonceptionale...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| deeea28 a răspuns:

Din cate stiu eu, sa te uiti si pe prospect ca s-ar putea sa zica, e bine sa continui folia, dar sa te duci la doctor si sa folosesti intre timp alta metoda contraceptiva, adica prezervativ, mai cu seama ca iei antibiotice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuia sa mai iei anticonceptionale stii ca se roduc interactiuni, deci stii, de ce le-ai luat? sigur o sa-ti deregleze menstra, nu le mai lua, termina antibioticele care nu stiu daca si-au facut efectul si pe urma repeta analizele.
In astfel de situati trebuie sa va feriti suplimentar de sarcina.