| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara. Desigur nu e cazul să generalizez dar oare de ce multe românce se supără când le faci un compliment, o apreciere, în timp ce franțuzoaicele apreciază acest gest și te percep ca un bărbat manierat. Mulțumesc.

3 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Exista mai multe posibilitati.
Papuse ce bine arati! Ce parfum folosesti gagica?! Esti bomba! Etc.
Plus ca noi nu ne vedem asa de frumoși cum ne vad ceilalti. A) Si nu suntem siguri pe frumusetea noastra.
B) Daca exista un caz destul de rar in care o persoana este sigura pe ea, apar restul si incep cu comentariile negative, ceea ce duce la scaderea stimei de sine( si ne intoarcem la punctul A), implicit la refuzul unui compliment, crezand ca e facut in gluma.

| Simpatic a răspuns:

Depinde cum o spui si cui o spui
daca spui cuiva pe strada ce frumoasa esti, tu fiind un strain, este normal sa nu ii pice bine asta "romancei"
daca spui cuiva pe care ai mai vazut-o si te stie si o stii chiar numai din vedere este altceva

la modul general si frantuzoaicele si nemtoaicele si americancele sunt mai open mind decat noi romanii, asta poate fi unul dintre motivele pentru care lumea in general in afara este mai deschisa chiar si cu strainii!

noi "abia" am iesit din comunismwinking

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu avem de unde sti ce complimente faci tu, dar modul in care sunt percepute este influentat de o groaza de factori, prin urmare intrebarea e prea simplista.