| RoxanaGhost a întrebat:

Buna seara dragii mei! Am si eu o intrebare.Folosesc de vreo saptamana Rigevidon 21+7, cate una pe zi la aceeasi ora.Astazi am avut contact sexual cu iubitul meu si el era cam obosit.M-a intrebat daca sigur mai iau pastilele.Eu le iau zilnic. Faza e ca a apucat sa ejaculeze putin in mine.Mi-am amintit sfaturile unei foste colege asa ca am mers la baie am urinat si m-am spalat jos.Nu am bagat niciun deget inauntru ca sa nu imping sperma mai tare(tot la indrumarea ei).Pur si simplu m-am lasat putin pe vine si am dat jeturi cu dusul incat apa sa patrunda inauntru.Intrebarea e:Aceste pastile chiar isi fac treaba, adica nu am motiv de ingrijorare sau? Nu vreau raspunsuri la plesneala.Multumesc anticipat si o noapte frumoasa tuturor!

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Fereasca Dumnezeu laughing))
Faptul ca urinezi este absolut irelevant in formarea unei sarcini. Si ca te speli la fel.
AC ifi fac efectul in 99, 5% din cazuri. Deci daca nu esti vreo super exceptie sau anomalie, esti protejata. Lasa stresul

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ma intreb daca pastilele AC ti-au fost prescrise de catre medicul ginecolog in urma unei consultatii, fiindca in acel caz acesta avea datoria sa iti explice in ce mod fiunctioneaza aceste pastile. Daca intotdeauna sunt respectate intrutotul indicatiile precizate si prezentate de producatorul de pastile AC in prospectul de folosire si administrare a pastilelor AC adica sa fie administrate ZILNIC si pe cat este posibil mereu la ACEEASI ORA, in acel caz metoda contraceptiva este EXTREM de sigura si drept urmare in mod practic GARANTEAZA o eficienta de peste 99, 5%. Altfel spus in cazul folosirii corecte, formarea sarcinii este atat teoretic cat si practic IMPOSIBILA chiar si atunci cand barbatul in mod intentionat ejaculeaza sperma in vagin in toate cele 28 de zile cat tine ciclul menstrual. Protectia este absolut sigura fiindca cele 2 OVARE in mod cert NU reusesc/NU pot sa produca OVULE VIABILE deoarece activitatea lor este inhibata hormonal printrun procesul fiziologic pe deplin verificat in decursul celor 62 de ani de la inventarea acestei metode de protectie.
Mi-am amintit sfaturile unei foste colege asa ca am mers la baie am urinat si m-am spalat jos. FALS si INUTIL de facut asa ceva
Nu am bagat niciun deget inauntru ca sa nu imping sperma mai tare(tot la indrumarea ei). SFAT LA FEL DE ERONAT, GRESIT.
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, aceste pastile isi fac treaba asa cum scrie in prospect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai fost putin atenta de urinat nu urinezi prin vagin sau pe unde practic are loc actul sexual, este ca si cum ai face oral si intrebi daca ai ramas insarcinata?

| MPersephone a răspuns:

Da, pastilele sunt foarte folositoare si nu cred ca ai de ce sa iti faci griji.
Dar un lucru de stiut este ca daca te speli acolo jos nici nu impinge, nici nu scoate sperma. Spalatul si urinarea poate opri infectiile, dar nu e o metoda de contraceptie. Daca te speli nu inseamna ca dai sperma afara. Pastilele isi fac treaba.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Cică nu ai introdus degetele sa nu împingi sperma, însă ai dat cu jetul de la dus...Ce te face sa crezi ca nu ar împinge si jetul sperma? Daca o iei pe ideea asta? Lăsând toata astea la o parte, ai procedat bine ca ai urinat si te-ai spălat, plus ca ai consumat pastilele tot timpul acesta..deci stai linistită că nu se intampla nimic laughing Seara buna si tie!

| Vanesa87 a răspuns:

Contaceptivele au rol sa scada gradul de fertilitate al spermei la fecundarea in ovare, mai pe scurt nu reduc 100% sansele, insa scade fertilitatea drastic. una este sa ai contact sexual 1-2 ori pe zi la ore diferite si sa folosesti contraceptive, alta este sa ai 5+ pe zi, deja aici nu isi mai face efectul.nu are timp sa actioneze in ajutorul tau

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Vanesa87):

In raspunsul tau faci confuzie intre 2 pastile care actioneaza complet diferit si se folosesc in scopuri de asemenea cu totul diferite.
-- Fata foloseste Rigevidon 21+7, adica pastilele AC (anticonceptionale)
-- Nu este vorba de pastila contraceptiv (pastila de a 2-a sau a 5-a zi) Escapelle, Postinor2 sau EllaOne.