| XxBlueRosexX a întrebat:

Buna seara, e normal ca o femeie de 52 de ani sa nu fie la menopauza, intreb pentru o cunostinta?

22 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu e exclus sa fie fertila, se poate confirma cu o vizita la un specialist, semnele menopauzei pot aparea si ramane cu anii pana la instalarea menopauzei definitiv.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E posibil

| Violleta2022 a răspuns:

Menopauza debuteaza dupa 50-55 de ani, diferind de la femeie la femeie.
Da, este posibil ca femeia de 52 de ani sa nu fi intrat inca la menopauza.

| Emilian65 a răspuns:

Da și nu este posibil sa fie/nu la menopauza pentru o femeie e 52 de ani.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu exista varsta universala pentru a intra la menopauza.

| minrest a răspuns:

Da, este normal. Oricum, menopauza nu e o nenorocire. Libidoul ramane, daca femeia a fost frumoasa, frumoasa ramane. Luptam pana la capat si nu ne predam niciodata.

| minrest a răspuns (pentru minrest):

The gentelmen, un incel moderat care nu are relatii intime cu femei, imi apreciaza raspunsul ca eronat. Multumesc, The gentelmen; asta e cea mai buna confirmare a corectitudinii raspunsului meu.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Fiecare femeie are ciclul ei. Și, două surori gemene, tot diferite sunt.
Iar, acea "cunoștință", să meargă la ginecolog, nu să apeleze la cunoștințe și la online.

| XxBlueRosexX explică (pentru ValentinMihai78):

Nu a apelat la mine sau la online eu doar am intrebat de curiozitate pentru ca mi se parea cam ciudat deoarece alte femei pe care le cunoasc de la 48-49 li sa instalat deja menopauza.

| Violleta2022 a răspuns (pentru XxBlueRosexX):

Acelea pe care le cunsoti tu si au intrat la menopauza la 48-49 de ani au intrat foarte devreme, dar la marea majoritate se intampla mult mai tarziu, mai aproape de 55de ani.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru XxBlueRosexX):

Fiecare om are metabolismul lui.
Femei care au menopauză devreme, bărbați care au andropauza devreme.
Femei, bărbați fertili și după 50 de ani.
NU există nici o regulă generală bine stabilită în privința organismului uman.

| minrest a răspuns (pentru Violleta2022):

Unele femei, care au diverse probleme, intra la menopauza la 40 de ani, cunosc un caz. Se poate si mai devreme. Iar altele intra spre 60 de ani. Nu exista o varsta clar definita. Principalul factor declanstor este terminarea ovulelor; femeia se naste cu un numar de ovule determinat. In cazul femeii de care stiu ca a intrat la menopauza la 40 de ani, factorul determinant a fost schizofrenia.

| XxBlueRosexX explică (pentru minrest):

Si eu unosc un caz la o prietena de-a mamei care a intrat la 32 de ani si asta e o problema cam grava pararea mea

| Violleta2022 a răspuns (pentru minrest):

Acelea sunt exceptii, cazuri anormale. Cunosc o femeie, acum are care a intrat la menopauza indusa, la 28 de ani, dupa ce i s-a scos uterul si toate oraganele reproducatoare in urma unei tumori.
Astea sunt cazuri anormale, doar ca marea majoritate a femeilor pot intra la menopauza cand organele reproducatoare si-au incheiat productia de ovule si varsta biologica isi spune cuvantul, pe la 50-55 de ani.

Nu cred ca schitofrenia a indus menopauza la acea femeie de 40 de ani, deoarece schitofrenia este o boala mentala, nu una care sa-i imbolnaveasca organele reproducatoare. Posibil sa fi avut ceva si la aparatul reproducator ( uter, ovare, trompe) dar nu ai auzit tu decat de boala mentala a femeii.

| minrest a răspuns (pentru Violleta2022):

Schizofrenia are efecte majore si asupra corpului. Iar eu nu folosesc in discutie cazuri pe care nu le cunosc bine, sunt nasul de cununie al acelei femei.

| minrest a răspuns (pentru Violleta2022):

Desigur ca e un caz anormal, este limita de jos a intrarii la menopauza, fara sa consideram cazuri in care nu are sens sa vorbim de ovulatie, cand nu mai exista uter. Iar limita superioara, cred ca e cam la 60 de ani, dar e atinsa destul de rar.

| Violleta2022 a răspuns (pentru minrest):

Dupa cum spuneam, nu schizofrenia i-a provocat menopauza ci organul reproducator (uter, trompe si ovare).
Dvs nu stiti totul despre cazul real al acestei fete, evident ca v-a fost ascuns si problema intima si probabil cauza care a determinat suprimarea hormonala si inducerea menopauzei.

| minrest a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce e aia schitofrenie? Nu am auzit de boala asta. Pare sa desemneze nebunia favorizata de schit, schit plus frenie, adica nebunie. Eu vorbeam de schizofrenie, adica nebunie caracterizata prin disociere.

| Violleta2022 a răspuns (pentru minrest):

Si eu tot de schizofrenie vorbeam, doar am gresit cand am tastat cuvantul.

Schizofrenia este o boala psihica/mentala care duce la nebunie nu la menopauza. V-am spus ca nu stiti absolut totul despre acea femeie, de aceea este bine sa nu afirmati ca schizofrenia a bagat-o in menopauza.

| Lightdark a răspuns:

Nu e normal in mod normal o femeie ar trebui sa aibă ciclul menstrual până la 45 -47 de ani după urmează menopauza...zii să consulte un medic...

| Adelina4679 a răspuns:

Da, e normal

| AlPac a răspuns:

Da.