| GeorgeAlexandruuu a întrebat:

Buna seara grup. Vreau sa imi expun si eu astazi aici o poveste intre mine si o prietena ( Emma ), am nevoie de cateva sfaturi si o concluzie. Prietena ( amica ) are 18 ani, eu am 22. Treaba sta in felul urmator, sper sa cititi cu atentie textul. Tipa a fost indragostita de mine cateva luni bune pana in ianruarie, cam dupa revelion, ea pe 8 decembrie s-a pus cu un baiat caruia nu ii placea de el voiind sa ma faca gelos ( relatia lor a durat 3 luni ) in acest timp ea intotdeauna a pastrat legatura cu mine, vorbind iesind pe afara in cercul meu de prieteni. In februarie a venit cea mai buna prietena a ei din Belgia ( Roxana ) timp de 1 saptamana, a asteptat-o la Bucuresti la iubitul ei si acolo s-a intamplat nenorocirea : s-au imbatat toti in apartament iar Emmei ii s-a facut rau si a prins-o somnu, prietena cea mai buna a stat cateva ore in bucatarie cu iubitul ei. Problema e ca dupa ce a plecat Roxana din tara Emma a prins telefonul iubitului si a dat din greseala la un album foto unde a gasit poze cu Roxana si videoclipuri sarutandu-se senzual, tot felul` de selfiuri si conversatii! Dar problema e alta, eu vorbind cu ea mereu m`am apropiat de ea mai mult si m-am indragostit foarte tare, am vorbit cu ea despre asta si mi-a spus in felul urmator " ca mai tine la mine, ma place, sunt langa ea mereu " dar nu poate sa mai aiba o relatie fiindca nu vrea sa-si bata joc de mine, ca in momentul de fata nu mai poate sa iubeasca pe nimeni, nu mai are incredere. Ea sufera foarte mult dupa chestia care ii s-a intamplat si nu stiu cum sa o fac sa scape, sa uite de ei, in fiecare seara plange, e trista mereu, nu poate sa-si mai i-a gandu`, a spus ca n-are nevoie cum sa treaca asa repede. Eu nu stiu cum sa mai procedez cu ea, mai rau imi fac singur ( ma simt ca cum as fi cel mai bun prieten ), Ce pareri si sugestii aveti in aceasta privinta, ce ar trebui sa fac? Ar fii bine sa mai astept dupa ea si sa am grija de ea pana ii trec toate chestiile astea sau ar trebui ca usor usor sa ma departez? Astept raspunsuri, multumesc frumos daca ati citit tot textul si ma scuzati daca am avut greseli de punctuatie.

3 răspunsuri:
| Pool77 a răspuns:

Poate e prima fata din viata ta, sau poate esti o fire ca are rabdare multa.

Gandeste cu cap, ai 22 de ani... "ca mai tine la mine, ma place, sunt langa ea mereu" Tu daca o placi pe ea, poti s-o refuzi si sa nu te bagi intr-o relatie cu ea? Mai ales dupa ce ti-a zis chestiile astea?

Sunt abureli, crede-ma.
O persoana la 19 ani stie ce vrea si de la cine, tu o sa fii mereu bun cand ea da de greu si nu are cine s-o tina in puff.
Scapa-te de oamenii de genul ca nu-si au rostul, crede-ma.

| Mandreiv a răspuns:

Daca tu ti foarte mult la ea si vrei o relatie cu ea ar trebui sa ii fi aproape si sa o ajuti dar cu mentiunea de ai da de inteles ca tu in continuare vrei mai mult decat o prietena. Ii normal sa sufere si sa nu mai aiba incredere dar asta o sa remedieze timpul. Ar fi o alta greseala sa începeți acum o relatie intrucat poti fi doar o barca de salvare pentru ea pana va depasi momentul. Incearca sa ii fi alaturi, sa iesiti, sa socializati sa va plimbati iar asa ea o sa uite si poate o sa tina mai mult la tine.

| Rorry a răspuns:

In principiu zic ca ar trebui sa fii alaturi de ea si cand o sa treaca peste chestia asta o sa se uite altfel la tine. dar acum, daca simti ca iti face rau sa o ai prin preajma, ar fi mai bine sa te indepartezi. totul tine de tine, cum simti tu