| anonim_4396 a întrebat:

Imj poate explica cineva cum se calculeaza zilele ciclui menstrual? De cand se incepe cu numaratoarea. Cum se numara a5-a zi a15-a zi, spre exemplu. Va multumesc!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul menstrual incepe cu prima zi de menstruatie si se termina in preziua urmatoarei menstruatii. Lungimea ciclului menstrual reprezinta perioada de timp dintre 2 menstruatii consecutive si poate avea un numar constant/identic de zile in cazul in care ciclul este REGULAT, sau numarul de zile dintre 2 menstruatii sa prezinte mereu diferente semnificative atat in + cat si in - ciclu dupa ciclu deci sa fie NEREGULAT. OVULUL este produs de catre OVAR intotdeauna indiferent de lungimea ciclului menstrual cu FIX 14 zile inainte de data inceperii urmatoarei menstruatii. Aceasta data de producere a OVULATIEI se poate stabili doar in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT. Pe baza acestei zile de ovulatie astfel determinate se poate stabili PERIOADA FERTILA a respectivului ciclu menstrual. Perioada fertila este reprezentata de cele 4-5 zile (situate inainte de ziua de ovulatie) + 1 zi a ovulatiei + 1(2) zile care reprezinta asa numita marja de siguranta. Sper ca explicatia sa fie pe intelesul tau. Multa sanatate!

| vocea a răspuns:

Ciclul menstrual se calculeaza incepand cu prima zi de sangerare( prima zi de menstruatie). Daca sangerarea debuteaza seara, atunci se considera inceputul menstruatiei ziua urmatoare. Un ciclu menstrual e cuprins intre prima zi de menstruatie pana la prima zi a menstruatiei urmatoare.
http://www.fistichiu.ro/Familie/Calendar-menstrual.html

| zyra a răspuns:

Cauta pe magazin play " calendar" descarca si seteaza i datele 80% din calculul automat este adevărat. Iti arata cand esti la ovulatie, simptome si poti nota relatia sexual cu pastile sau prezervativ sau chiar pe modul sarcina