| anonim_4396 a întrebat:

In seara asta am avut contact sexual cu iubitul meu, insa prezervativul s-a rupt, intr-o ora am mers la farmacie si am luat postinor. o sa iau si maine dimineata ( la 12 ore de la prima administrare)m cea de-a doua pastila. Sunt sanse sa fie vreo problema?

Multumesc!

11 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Nu, daca ai grija sa o iei la timp nu o sa se intample nimic.Insa daca nu esti sigura, ca sa tsi se clarifice lucrurile, fa un test de sarcina.

Abh
| Abh a răspuns:

Pastilele Postinor sînt destul de eficiente în situatii extreme, cum este cazul unor contacte sexuale neprotejate. Din pacate, nu putem vorbi de o eficienta de 100%, ca în cazul pastilelor contraceptive de utilizare permanenta si regulata. Chiar daca pastilele Postinor au fost folosite corect (respectate toate instructiunile), 1 femeie din 100 (dupa alte date, 2-3 femei din 100) vor ramîne însarcinate. Folosirea repetata a acestei metode scade din eficienta ei si creste riscul obtinerii unei sarcini sau a unor efecte secundare. Iata de ce acest preparat poate fi utilizat doar în cazuri exceptionale. Postinor-ul nu te protejeaza de o sarcina nedorita în cazul in care ai mai avut relatii sexuale neprotejate în urmatoarele zile dupa folosirea pastilelor. Fa, pentru siguranta, un test de sarcina peste 3 saptamani.

| Pacala a răspuns:

Nu, nu va fi nici o problema.

| Pacala a răspuns:

@ dinulya: intotdeauna se iau 2 pastile Postinor. De aia primesti 2 pastile "la pachet" cand ceri pilula de a doua zi. Daca taceai, filosof ramaneai. Este?:p

| marsy a răspuns:

NU stiu. totusi nu cred ca ar fi bine sa ei 2 pastile. se indica doar una care ajuta 99 %. sau nu ai incredere!

| Adolescentul a răspuns:

Daca si-a dat drumu in tine, cam da trebuie luat pastila de ziua a 2 acele pilule or postinor daca asa se numeste mai nou!

| Adolescentul a răspuns:

Seara asta?raised eyebrows sau ieri seara?

| klaudia_4431 a răspuns:

Depinde daca erai in perioada de ovulatie,uitete la data cand ai avut contactul sexual si vezi sa fie cu opt zile dupa ce ti s-a oprit ciclul menstrual si cu opt zile inainte sa-ti vina, tine calendarulhappysi de acum incolo sa fi mai atenta, pentru ca dintr-o greseala ca asta iti poti distruge viatawinking

| uncopilzapacit a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce problema sa fie? Daca iei postinor nu ramai insarcinata. Si un sfat, folositi prezervative de calitate, nu faceti economii cand e vorba de protectiea voastra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nup.stai linistitabig grin