| User1997 a întrebat:

Bună TPU!
Mă confrunt cu o problemă, ce a devenit ulterior și un stres.
Pe data de 16 Aprilie am avut un contact sexual neprotejat ce s-a desfășurat in 3 acte unul după altul. Ejacularea nu a fost în interior, însă m-a cuprins un sentiment de teama și am hotărât sa administrez pastila de a doua zi EllaOne. Am luat-o in primele 12 ore de la contactul sexual neprotejat, fiind in prima zi fertila. Știu ca a fost o decizie nu tocmai corecta, deoarece pastila este o bomba hormonală.
Am mai administrat in trecut aceasta pastila iar menstruația îmi venea ori la data așteptata, ori mai devreme.
Menționez ca am un ciclu regulat, ce alternează între 25 sau 26 de zile. Sunt deja in ziua 28 și menstruația întârzie sa apără. Prezint simptome premenstruale, sâni mai grei dar nedureroși, dureri de burta, de spate... dar încă nimic.
Am făcut și eu test barza ultrasensibil și a ieșit negativ.
Sa fie o sarcina?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uita de menstruatie, ovulatie si perioada fertila pe urmatoarele 6-12 luni, ca nu vor mai veni regulate si nimeni nu te poate ajuta in acest sens!

In ce priveste luarea pentru a doua oara acaesat bomba hormonala, sunt pur si simplu socata, de indolenta de care dai dovada si cum iti bati singura joc de corpul tau.
Stii ca poate declansa noduli si cancere mamare?
Modificari hormoanle masive, poate incepe formarea de tumori benigne sau maligne pe ovare si uter, poate creea atat stres si boli in corpul tau...

Nu mai accepta sex fara prezervativ, ca baiatul nu sufera deloc si nu face tumori la boase, dar tu iti nenorocesti sanatate din cauza sexului neprotejat si a bombelor hormonale.
Pretuieste-ti viata si sanatatea ca fara ea, te duci iute in pamant.

| User1997 explică (pentru Violleta2022):

Eu m-am confesat in sensul in care aveam nevoie de un răspuns, nu de a fi criticata. Sunt conștientă de consecințe.

| Violleta2022 a răspuns (pentru User1997):

Iarta-ma, dar unii oameni nu invata niciodata din greseli si ajung sa-si nenoroceasca sanatatea si viata.
Ai nevoie ca cineva sa-ti spuna adevarul in fata, ca sa intelegi cat de grava este situatia ta, nu de vorbe dulci care in viitor vor fii inutil, cand vei fii prea bolnava sau vei descoeprii tumori.
Sper din toata inima sa nu ajungi niciodata acolo si sa-ti fii invatat lectia, ca nici o femeie nu merita pusa la podea de preferintele sexuale ale barbatului.
Invata sa te impui, sa fii respectata si sa nu mai accepti niciodata, sex neprotejat!

| User1997 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc frumos pentru răspuns! Sper totuși sa nu fie vorba despre o sarcina și sa fie in regula totul pe viitor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru User1997):

O sarcina se rezolva usor print-un avort facut la orice cabinet medical, platind vreo 300 de lei si in 15 minute de interventie chirurgicala, ai scapat, dar daca faci tumori si cancere nu ai cum sa le rezolvi cu bani si risti sa mori in suferinta.
Sa nu uitam de bolile autoimune declansate de hormonii sintetici care i-ai bagat in corp si care iti pot decalnsa o hipotiroidie sau hipertiroidie, diabet samd.

Sa nu uitam ca mai sunt boli cu transmitere sexuala grave si chiar mortale care nu se vad pe piele si care se iau la contactuls exual, maia els daca barbatul prefera sexul fara przervativ si el a mai avut relatii sexuale si cu alte femei.
Anual sunt descoperite peste 10.000 de cazuri noi de HIV (SIDA), dar cifra reala este mult mai mare pentru ca perioada de incubatie este de cateva luni, pana persoana infectata incepe sa se simta rau si ajunge la medic, ca sa descopere contaminarea.
Invata sa te pretuiesti si sa nu mai accepti ce vrea barbatul, ca nu-i totul despre satisfactia cucului lui, ci de placerea amandorura dar si de protectia ta, care trebuie sa inveti sa-ti pretuiesti sanatatea si corpul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei

Nu cred ca este vorba de o sarcina dacă nici măcar nu a ejaculat în interior, cu atât mai mult că ai luat și pastila

Cel mai probabil este vorba despre "bomba hormonală" cum îi spui și tu

Ca sa te liniștești totuși, poți merge la un medic ginecolog