| Ankesenamon a întrebat:

Buna seara, menstruatia mi a intarziat 12 zile, astazi am facut un test si a iesit negativ, tin sa mentionez ca ultimul act sexual a fost in noiembrie, l scurt timp am fost la spital din cauza unei caderi de calciu unde mi s-au facut analize deci o sarcina nu este, insa mi s a spus ca am o infectie, voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ulterior sexului intretinut in luna noiembrie s-a produs cel putin o menstruatie care a fost aproximativ la fel cu cele avute pana in prezent, se poate aprecia ca nu poate exista o sarcina fapt confirmat si prin rezultatul testului de sarcina efectuat. De asemenea trebuie sa stii ca in cazul unui ciclu menstrual neregulat nu se poate vorbi de intarziere fiindca nu exista un reper fix de referinta. Deoarece datele prezentate sunt preaputine nu se poate trage o concluzie exacta si astfel nu se poate da nici un raspuns ferm, cert si corect. Teoretic existenta unei sarcini se poate elimina. Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu mai fi stresata de sarcina, este o dereglare a ciclului menstrual din cauza acelei caderi de calciu.

| Florentina9210 a răspuns:

Nu mereu se intampla ca menstruatia sa intarzie datorita actului sexual. Mie de obicei imi intarzie cam 4-5 zile, bine la mine se datoreaza mai mult de la stres. Incearca sa mergi la un ginecolog, infectia de care zici tu, se poate trata. Numai bine!