| mihaell00000 a întrebat:

Am si eu o intrebare stiu ca e ciudata dar vreau sa ma linistesc! Raspunsurile voaste m-ar putea ajuta. Luna aceasta mi-a intarziat menstruatia, mi-am facut un test de sarcina crezand ca-s insarcinata. Testul a iesit negativ (l-am facut pe la ora 3-4 seara). Dupa cateva zile am fost la spital am facut analize (urina, sange si scaun). Cand am facut la urina eram la menstruatie si s-a vazut, dar am auzit ca atunci cand esti insarcinata se poate sa iti mai vina menatruatia. Mereu ma gandesc ca as putea fi insarcinata, oare se poate, adica nu se vedea la analize? Am greturi in fiecare dimineata (la analize mi-a spus ca am inceput de gastrita, se poate sa am greturi de la asta?) si am impresia ca imi creste burta am fost foarte stresata in ultimul timp. Va multumesc! O seara frumoasa in continuare...kiss

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

In intrebarea ta nu ai precizat cel mai important aspect al vietii tale si anume daca ti-ai inceput viata sexuala.O femeie poate ramane insarcinata doar daca intretine contacte sexuale care se petrec neaparat IN PERIOADA FERTILA. In consecinta trebuie sa stii ca pentru a se forma o sarcina este nevoie sa fie intrunite minim 2 conditii in mod obligatoriu, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca concomitent/in acelasi timp si anume : 1- In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia sa fie in PERIOADA FERTILA, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in trompa uterina care asteapta sa fie fecundata de un spermatozoid. 2- Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/intre obligatoriu IN VAGINUL EI (indiferent de cantitatea acesteia), deoarece doar astfel spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter si apoi in trompele uterine. Doar daca ai intretinut sex in perioada fertila ar putea exista conditiile de a se forma o sarcina, sa fii insarcinata. Greturile de care amintesti in nici un caz nu pot fi provocate de o sarcina deoarece in acest moment o eventuala sarcina se reduce la o simpla celula microscopica care nu poate modifica nici forma burticii tale. Multa sanatate.