| yonut112 a întrebat:

Buna seara, Prietenei mele i-a venit menstruatia mai devreme, luna trecuta mai devreme cu 10 zile si aceasta luna mai devreme cu 5 zile de luna anterioara. E ceva grav sauuuuuu?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, are un CM foarte dereglat sau are un CM mai scurt...
Depinde şi ce vârstă are, de câţi ani are CM, etc.

Eventual, să meargă la un control ginecologic!

La ginecolog poate merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă este minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să aibă la ea : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| yonut112 explică (pentru bursuc001):

Are 16 ani, ce inseamna CM?
Multumesc!

| bursuc001 a răspuns (pentru yonut112):

CM = ciclul menstrual happy

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare.

6 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

Are Ciclu Neregulat sau a racit.Sa consulte totusi un Medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi vorba despre o infectie in zona intima sau o raceala la ovare(anexita), posibile si dereglari hormonale sau poate are menstruatie neregulata happy Cel mai bine e sa mearga la doctor daca si in lunile urmatoare este tot asa.

| Lienerth_Tobias_1999 a răspuns:

Eu cred că este destul de grav. Dacă faace din la fiecare cinci sau zece zile, sigur are o problemă cu tine sau personalitatea ta.