| Atomicx66 a întrebat:

Cand ii este perioada nefertila prietenei mele? Azi 1 aprilie i-a venit menstruatia, iar luna trecuta, pe 5 martie

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista perioada nefertila, doar cu risc scazut. Daca vrei neaparat sa numesti o perioada nefertila, atunci ea este ziua de azi, prima zi de menstruatie. Perioada cu fertilitate minima (sub 5%) est reprezentata de primele 5 zile (adica 1-5 aprilie)

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a se putea stabili prin calcul peste care zile ale lunii Aprilie se va suprapune PERIOADA FERTILA a actualului ciclu menstrual inceput astazi 1 Aprilie, ar fi absolut necesar sa fie precizata lungimea ultimelor 5-6-7 cicluri menstruale, adica data de pornire a menstruatiilor incepand cu luna Septembrie sau Octombrie, Pe baza a ceea ce a prezentat se poate calcula cu precizie PERIOADA FERTILA si care au fost zilele infertile ale ciclului anterior situate inaintea si dupa perioada fertile. PERIOADA FERTILA s-a situate intre zilele de 13 si 18 Martie (31 - 18 = 13 si 31 - 13 = 18) Iar restul zilelor au facut parte din perioada de infertilitate RELATIVA intre 5 - 12 Martie si perioada infertilitatii ABSOLUTE intre 20 - 31 Martie. Fiindca nu se poate presupune ca si ciclul menstrual inceput astazi va avea lungimea tot de 27 zile ca si cel abia terminat din acest motiv nu se poate stabili cu precizie daca PERIOADA FERTILA se va situa tot intre a 9 si a 14zi a ciclului adica calendaristic intre 9 si 14 Aprilie. Este un calcul aproximativ datorita faptului ca nu ai precizat care au fost lungimile utimelor 5-6 cicluri. Multa sanatate Poate iti va fi de folos graficul prezentat in acest material : http://www.e-fertilitate.ro/test-de-fertilitate-easy-test.html