| kandaraki a întrebat:

prietenei mele i-a venit ciclul cu 8 zile mai devreme, de obicei ii vine regulat, poate uneori ii mai intarzie 2-3 zile, ea are ciclul de 21 zile. Ce-i drept luna anterioara am facut dragoste in perioada aia. Care e cauza? daca ma puteti ajuta

Răspuns Câştigător
| danaozn a răspuns:

Buna.E ceva normal sa mai intarzie cum e si ceva normal sa vina mai devreme..depinde de clima temperatura, sunt multi factori care pot face menstruatia sa intarzie sau sa vina mai devreme.Iar daca te intrebi daca e gravida. putin probabil daca in momentul de fata are o menstruatie normala nu doar o scurgere.Numai bine.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i normal sa vina mai devreme cu 8 zile, mai ales ca are ciclul scurt, de 21 de zile.
Posibil sa fie insarcinata si sa-i fii venit un ciclu fals, cel de nidatie. Mai ales ca ati facut sex in perioada fertila, sansele sunt maxime.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care este vorba de cel mai scurt ciclu menstrual posibil din punct de vedere medical adica cel de 21 de zile, orice dereglare in minus chiar si de 1 singura zi este considerata ca fiind absolut ANORMALA deoarece un ciclu mai scurt de 20 de zile este un ciclu menstrual INCOMPLET fiind probabil intotdeauna un ciclu ANOVULATORIU adica in care nu se produce ovulatia. In acest caz se pare ca este vorba de un ciclu menstrual NEREGULAT, cu desfasurarea complet ANORMALA fapt pentru care ar fi indicat sa se efectueze niste investigatii de natura endocrina pentru a se putea determina cauza reala a dereglarilor atat endocrine cat si a celor hormonale. Doar un medic specialist endocrinolog in colaborare cu un medic ginecolog va/vor fi in stare/masura sa va dea un raspuns autorizat, cert si mai ales corect. Multa sanatate!