| Alex4LighT a întrebat:

Buna seara, respectiv buna ziua! Am de gand sa imi insir aici cateva sentimente, trairi si am nevoie de opiniile voastre, sper ca ma ve-ti putea ajuta.

Deci am trecut cls. a 8-a si stiu ca este un an dificil etc. oricum eu am media mare si sunt inteligent, dar ideea este ca anul acesta vreau ca in sfarsit sa fiu cu fata care imi place.
Eu sunt a 8-a ea este a 7-a, si sincer o plac multhappy. De anul trecut am remarcat-o insa credeam ca este mai mare si credeam ca va termina a 8-a dar ma bucur ca nu era astfelbig grin. Ea este pot spune chiar populara o stiu destul de multe persoane din scoala iar eu nu pot spune ca sunt cunoscut(sincer nici nu chiar vreau sa fiu) eu sunt din cls a 6-a semestrul doi la aceasta scoala.
Ma uit adesea pe facebookul ei deoarece imi place sa o privesc si ma gandesc ca si ea ma priveste, insa nu prea cred ca este asasad. Ea este o fata de gasca iese adesea in oras se plimba prin oras, la fel si eu.
Pe facebook-ul ei este si id-ul insa niciodata nu imi pot face curaj sa ii dau add si sa intru in vorba cu ea, deoarece eu sunt foarte timid cu fetele de felul meusad.
Ce pot face sa o impresionez sau macar sa intru in vorba cu ea? Nu stiu ce sa ii spun, daca ar fi sa vorbesc face-to-face cu ea cred ca as ingheta inainte sa vorbesc doar daca ar incepe ea conversatia dar nu cred.
Suna a obsesie? Sau vi se pare ca ar merita sa continui facandu-mi rau imaginandu-mi ca ea ma place, eu punandu-mi sperante ca ea ma place daca as afla ca ea nu ma place, va dati seama ca nu m-as simti in "al 9-lea cer"...
Sper ca ma puteti ajuta va multumesc!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Pari sensibil si bine crescut.
Cu timiditatea ai o mare problema si asta trebuie sa depasesti.
Da-i add si incearca sa intri in vorba cu ea pe mess,e mai usor in spatiul virtual,pentru inceput.
Va fi surprinsa si magulita, pentru ca nu se asteapta sa o fi remarcat, e mai mica decat tine...si o sa-ti vorbeasca,poti fi sigur!
Asa ca,inainte sa o abordezi,gandeste-te ce ai putea discuta,chiar si pe mess!
Despre scoala si profesori,posibil s-o plictisesti,deci o doza mica de asa ceva.
Mai mult despre muzica,filme,moda,catei,pisici,jocuri pe net,Mo si Foca,ghicit in cafea,cai verzi pe pereti!
Oricare din toate astea sunt subiecte intregi si foarte lungi de discutie,inceputul fa-l tu si adapteaza-te la ce spune si ea!
In tot timpul asta,la scoala o vei privi si saluta politicos,bucuros ca o vezi,dar nimic mai mult,atitudine care o va intriga,de aici,poftim un nou subiect de discutie.
Si,intr-o zi,invit-o la o plimbare,un suc,un film, orice, ca prieteni!
Posibil sa ai succes.
Mult noroc!

6 răspunsuri:
| kurinkita a răspuns:

1. O relatie adevarata o vei intalni abia la sfarsitul facultatii. Niciodata in liceu/gimnaziu

2. Sa te ajut: Incearca sa intri in vorba cu ea. Ceva "accidental", o vezi pe hol/parc/carciuma/undeva si incepi o discutie cu ea. Stiu ca se poate intampla sa te blochezi si/sau balbai, dar fa-ti putin curaj si intra in discutie cu ea. Incepi cu ceva de genul "ceau, ce faci/cum esti?". Depinde foarte mult si de personalitatea ei. Cel mai simplu ar fi sa aveti ceva prieteni in comun si sa vorbesti cu ei sa va faca lipelea.

| YanisMn a răspuns:

In primul rand stai calm, trage o gura de aer in piept. Dupa cum zicea altcineva in raspunsul de dinainte, pe mess sau pe facebook este mai bine de vorbit pentru inceput.Ai zis ca stii profilul ei de facebook.O ai la prieteni? Daca o ai ar trebuie sa vezi pe wall (perete) diverse activitati (cum ar fi jocuri, intrebari despre prieteni, intrebari despre poze etc).De exemplu un inceput bun ar fi sa joci Sims Social.Asa poti sa o inviti si pe ea sa joace,poti sa devii prieten cu ea incet-incet,intai virtual pe urma o adaugi in mess, cu scuza: "eu am toti vecinii mei din joc in lista de mess",pe urma o intrebi cand e ziua e,chiar daca stii,cu scuza ca : "stii datele de nastere a tuturor prietenilor tai,si vrei sa stii cand sa ii zici la multi ani", dupa ce aflii data nasterii,poti vorbi despre zodii,majoritatea fetelor sunt fascinate de zodii. apoi ii trimiti si tu un link cu vreun videoclip, dar sa fie ceva frumos, eventual poate vezi la ea la info ce trupa asculta si cauti pe youtube si o intrebi : "ce parere are".si de aici te descurci tu.Important este sa fii tu insuti si sa nu uiti ca si ea e ca si tine, tot om.Este simpatic felul in care te-ai exprimat, mi-aduce si mie aminte de cum eram cand aveam varsta ta. Mult succes!

| dracidus a răspuns:

In viata sunt minim doua cai.

Prima cale (si cea mai dificila) e sa iei fraiele in maini. Treaba-i simpla, sincer sa fiu. Trebuie doar sa vorbesti/palavragesti despre luna si stele. Tot ce ai chef tu si, eventual, daca stii ce-i mai place si ei, e perfect. Ideea e sa nu te intinzi la vorba din prima. Stai, vezi, vorbesti putin, tatonezi terenu. Pe urma, cand te intalnesti cu ea, data urmatoare, mai stai de vorba, vezi cum reactioneaza. Nu se stie daca chiar asta e fata potrivita pentru tine si, in ciuda faptului ca te atrage aspectul fizic, poate aveti personalitati contrastante si nu va potriviti. In fine, sa zicem ca tu esti de parere ca v-ati potrivi. Incearca sa vorbesti cat mai mult cu ea, sa flirtezi (bati si tu apropo-uri catre baieti/prieteni/iubiti). Cheia e sa o "intrebi" daca iese la intalnire fata in fata si nu pe net. Pentru ca ai foarte multe sanse sa o iei prin surprindere si sa zica "da" fara sa-si dea seama.

Si exista calea dificila in viata. Sa o lasi pe ea sa ia fraiele in maini. Ma indoiesc ca se va intampla vreodata.

Din nou, inainte sa faci ceva, vorbeste cu fata, fii sincer cu tine insuti si apoi cu ea si incearca sa fii cat mai relaxat si dragut/romantic/gentil. La varsta ta, fetele sunt destul de "romantice".

Ideea e sa o faci sa simta ca esti acolo si nu numai ca prieten, ci ca mai mult de-atat. Si cu mare grija cand fortezi terenul... sa nu exagerezi!

| piSOoi a răspuns:

Sal iti zic din proprie experienta sunt a8 ea la fel a7 dar vorba celorlalti trebuie sa te bagi cu ea in seama sa ii dai atentie si niciodata sa nu ii lasi impresia ce esti in limba dupa ea ca te ia drept prost dar depinde mult de personalitatile fiecaruia dintre voi o fata cand o placi trebuie sa o faci sa se simta bine cu tine sa stii ce ii place si niciodata sa exagerezi dupa cum am mai zis te ia drept prost, o zi esti asa mai deschis incerci sa ii spui ce simti, intruna ii dai mai multa atentie vorbesti mai mult cu ea, in alta faci glume cu ea radeti si usor usor nici nu o sa iti dai seama cum te apropii de ea. Si cu timiditatea asta nu e buna da-o in colo ca pana la urma ce ai de pierdut daca nu o bagi in seama nu o sa ai niciodata ocazia sa vezi ce fel de persoana e macar stii un lucru ca ai incercat si o sa iti dai seama daca e fata potrivita pentru tine sau nu mult noroc sper ca ti-am fost de ajutor

| Alex4LighT explică:

Va multumesc pentru parareri insa voi da funda celui care consider ca o merita mai mult totusi voi mai posta sta odata, dar nu va primi funda acelasihee hee sper ca celalalt/ceilalti care au raspuns sa nu se supere ca nu au primit ei fundabig grin.Va multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut Alex, ceea ce iti doresti si trebuie sa fie este o relatie de amicitie, care nu trebuie sa includa bataile de inima exagerate atunci cand o vezi, daca este asa trebuie sa stai de vb cu tine, este prea devreme sa ai asa simtaminte, de ce nu ti-ai pus intrebarea daca nu cumva si ea este timida la fel ca si tine, tu esti de vina 90% deoarece vad ca vrei sa fi o persoana retrasa, inceraca sa-ti faci prieteni mai multi ca daca stai asa retras o sa te ia lumea drept tocilar si prietenii tai au sa fie decat calculatorul si cel din lumea virtuala, incearca sa aflii pe unde sta si daca nu iti este greu schimbati traseul de mers/plecat la scoala,poate asa o sa te aibe in arie ei vizuala si o sa va "ciocniti" odata si-odata privirile,atunci o sa vezi daca simte ceva pentru tine, in locul tau nu m-as baga cu o fata prea "populara",cu timpul o sa ai surprize,cred ca si din cauza asta ti se pare fenomenala,tu fiind mai retras nu ai vazut pina acum o fata asa de bagata in seama,mai bine gaseste-ti o fata din mediul tau,niciodata sa nu alegi fata dupa popularitate si frumusete, uita-te ce este in capul si sufletul ei, succes!