| anonim_4396 a întrebat:

Sper ca ma puteti ajuta cu un raspuns.
Am avut ultima menstruatie din 26-31 decembrie, in general ciclul menstrual este de 30 zile+. Am intretinut relatii sexuale in data de 4, dar metoda contraceptiva (prezervativul) a esuat. Din cate am citit pe internet si in carti, teoretic, perioada mea fertila nu a inceput. Neavand un ciclu regulat nu m-am bazat pe asta asa ca la cateva ore am decis sa iau pastila de a2-a zi (Escapelle). Momentam am dureri asemanatoare cu cele menstruale si am observat o mica sangerare. Ar trebui sa imi fac griji?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul tau menstrual (c.m.) este catusi de cat reglat pe o durata de 30 de zile cu o abatere maxima de + sau -- 1-2 zile, dar nu mai mult se poate aproxima cu o precizie relativa perioada fertila. In acest caz acesta s-ar situa cam in perioada care incepe in 6-8 ianuarie si tine pana in 13-15 ianuarie. In cazul tau ovulatia se putea produce in zilele de 10-11-12 ianuarie. Fiidca sexul a avut loc in data de 4 ianuarie si pana in 10-12 ianuarie spermatozoizii nu prea aveau sanse/posibilitatea sa supravietuiasca pana in momentul aparitiei ovulului, se poate spune ca probabilitatea formarii unei sarcini ar fi fost foarte mica si intr-un astfel de caz folosirea pastilei Escapelle practic inutila/inoportuna. Fiindca aproape sigur hormonii din pastila nu vor avea asupra ce sa actioneze vor dezechilibra sitemul hormonal foarte tare si s-ar putea ca urmatoarele c.m. sa fie foarte bulversate cu menstruatii pornite mult mai devreme sau cu mare intarziere. In general dupa trecerea a 4-7 zile de la administrare apare o sangerare slaba ca intensitate care poate sa se manifeste 2-3 zile dar aceasta este doar o reactie adversa a pastilei, nicidecum menstruatia. In mod normal menstruatia va incepe cam in data la care ar fi trebuit sa apara in mod normal adica prin 25-26 ianuarie. Sper sa scapi doar cu atat si iti doresc multa sanatate

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| Valentin_Ciprian_1980 a răspuns:

Nu, stai linistita