| Simsala909 a întrebat:

Buna, in data de 27 decembrie am avut un contact sexual la finalul caruia eu si iubitul meu ne-am dat seama ca prezervativul s-a rupt, ejacularea producându-se in vagin.
Peste aproximativ 5 ore am luat pastila de a doua zi, Escapelle. De ieri am o sângerare, slab cantitativă, si cred ca e un efect advers, in afara de asta am mai avut dureri de cap si cam atat. Si in plus, au inceput sa ma doara sanii, ovarele si spatele.
Mentionez ca ciclul meu menstrual este unul destul de regulat (+/- una sau doua zile) si ca atunci cand s-a întâmplat accidentul eram cu o zi inainte de ovulație, potrivit calendarului.
Exista posibilitatea formarii unei sarcini, avand in vedere ca am luat pastila cu o zi inainte de ovulatie?
Menstruatia ar trebui sa vina la data stabilita (11 ianuarie)?

2 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Nu mai avea rost să iei pastila de a doua zi.
Pastil de a doua zi funcționează prin oprirea temporară a ovulației, dar, dacă ovarul tău a eliberat deja un ovul, nu te va împiedica să rămâi însărcinată.
Menstruația nu-ți va mai veni regulat, pentru că, temporar, pastila îți dă peste cap tot organismul. Poți citi pe internet toate efectele adverse ale pastile, pentru a nu te speria dacă prezinți unele simptome.
Din moment ce ai relație, se trece peste faza prezervativelor, sunt atâtea metode contraceptive care te pot lipsi de accidentele de genul. Prezervativ este mai mult pentru sex ocazional, pentru parteneri noi.
Peste 20-21 de zile, fă un test de sarcină, dimineața, pe stomacul gol. Baftă.

| Crackman a răspuns:

Pai este... daca oul a fost fecundat, nu prea mai ai ce face.
Pastila teoretic iti arunca oul, care nu a apucat sa fie fecundat
Vezi tu cel mai bine peste 20 de zile dupa test