| marrr a întrebat:

Buna searahappy. Stiu ca a fost pusa de "n" ori intrebarea urmatoare, dar credeti ca o relatie la distanta ar tine? Eu cred ca da, atata timp cat exista iubire si incredere.Doar ca este cam greu atunci cand esti minor pentru ca nu poti lua tu deciziile.:-(. Timpul trece greu cand te gandesti cat mai ai de asteptat pana sa vezi persoana iubita si asta ingreuneaza lucrurile. Totodata, desi trecerea timpului e dureroasa, momentul primei intalniri cred ca este ceva extraordinar ce nu se uita niciodata. Voi ati avut vreodata relatii la distanta? Nu vreau sa stiu cum s-a terminat, dar as dori cat mai multe pareri despre acest lucru. Thx.
(Ma scuzati daca am gresit categoriabig grin)*adaug- apropo, ma refer la distante de 1500 km +, adica din tari diferitebig grin.

7 răspunsuri:
| VodkaCoca a răspuns:

Eu cred in relatii la distanta, depinde si de vointa si de caracterul partenerilor.
Eu am stat 2 ani si 6 luni cu un baiat, ne desparteau circa 200 de km, in fiecare seara venea sa ma vada, se intampla 1-2 la luna sa nu poata veni in fiecare seara, venea dormea la mine si dimineata pleca, cateodata mai mergeam si eu 1-2 saptamani la el cand puteam. Primele 2 luni ne vedeam 2-3 ori pe saptamana. Ma cunoscusem cu el pe net, am vorbit cateva luni dupa am decis sa ne intalnim, ne'am inteles super pentru ca aveam acceasi caracter 2 nebuni laughing. Deci cred ca exista dar depinde de ce persoane dai. Din tari diferite? Hmmm sad aici e cam aiurea, depinde si de varsta, cum zice gabriel, am vazut si eu multe familii care s'au despartit, si ma refer familii cu copii etc. Cred ca e distanta prea mare, poate sa fie relatia bazata pe incredere dar 1500 de km sa va vedeti doar in vacante/concediu etc. e cam aiurea, totusi e mesu, skype, telefonul web, dar una e cand e live big grin, si pe deasupra mai si suferi cu atata distanta, ce sa zic bafta si sper sa iti mearga :*

| Rebecca a răspuns:

Da. Am o relatie de 1 an. E o distanta de 300 km si ne vedem destul de rar. Totusi, de fiecare data, intalnirea e minunata si clipele pe care le petrecem impreuna sunt cele mai frumoase din viata mea. Desi in perioada in care stau departe de iubitul meu sufar enorm... multe nopti plang din cauza faptului ca nu putem fi perfect fericiti. Intre noi exista iubire enorma, incredere si intelegere. Orice relatie la distanta va tine daca exista aceste lucruri. Sunt multe de spus, daca vrei, trimite'mi un mesaj si o sa iti povestesc mai multe.happy

| Ana_6509 a răspuns:

Teoretic, nu prea.Practic,se poate orice atunci când îţi doreşti cu adevărat! Atât timp cât nu îl ai pe cel cu care ai o relaţie aproape, înseamnă că nu ai de unde sa ştii dacă spune sau nu adevarul şi nu îţi ramâne decât să ai încredere in el.Pe lângă încredere reciprocă trebuie sa: comunicaţi des(un lucru foarte important chiar şi într-o relaţie normală; poţi să îţi faci un cont pe Skype sau alte site-uri de genul unde vorbitul este gratuit), sa încercaţi să vă vizitaţi chiar dacă faceţi parte din ţări diferite(fara asta relaţia chiar nu are cum sa meargă) aşa că stabiliţi un program de vizite, să fiţi sinceri ( degeaba vă prefaceţi că sunteţi un cuplu dacă fiecare se distrează cu altul/alta atunci cand are ocazia).
Este foarte important să trasmiteţi energii pozitive unul altuia dacă vreţi ca lucrurile să meargă.

| Dan a răspuns:

Uite un sfat de la mine daca vrei sa ai relatie de lunga durata: fa chat cu el si trimiteti intre voi poze noi, apoi in fiecare sambata vb cu el pe Skype.com (gratis program de conv pe net). Eu folosec si webcam pentru a vedea persoana de contact.Succes!

| cristina a răspuns:

Exact. ochii care nu se vad se uita
e cea mai buna vorba romaneasca
deci eu raman la parerea ca nu tine.
sunt relatii care nu tin nici la apropiere dar apoi la departare

| gabrielgypps a răspuns:

Se spune ca ochii care nu se vad se uita. eu am avut relatii la distanta si pot spune ca de multe ori am preferat scrisoarea, sau mail-ul ori sms-ul findca putea gandi multe si spune putine. puteam spune doar cea ce trebuia spus, cu cuvintele ce trebuiau spuse. cand unul este departe de altul insa dragostea exista, incepi sa visezi, incepi sa compui versuri, poti spune mai usor lucruri frumoase, melancolice si romantice, pe care in fata nu ai avea atmosfera sa poti sa le rostesti cu voce tare.
relatia la distanta depinde si de cine sunt subiectii, daca sunt 2 rebeli, neintelesi si fara lipici la public e mai usor findca te regasti in melancolia celuilalt. daca este vorba despre persoane super deschise, ce flirteaza non stop, in medii cu petrecerii, discotecii cu prietenii, strand, etc, relatia nu tine nici cat apa pe gasca.
deciziile sunt uneori greu de luat indiferent de varsta, poate e, mai usor cand esti minor, traiesti iubirea mai sincer si mai intens, adultii devin egoisti si superficiali, gelosi sau plictisitii. si relatia la distanta intre adulti e chiar comlicata si bazata pe incredere inainte de toate.
dupa 6 ani de spania am vazut prea multe casnicii destramate, asa stiu ce vorbesc.
bafta si sms-uri romantice in continuare.

| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Cand am citit intrebarea ta mi-a venit sa plangcryingmai exact cand am citi partea asta"timpul trece greu cand te gandesti cat mai ai de asteptat pana sa vezi persoana iubita si asta ingreuneaza lucrurile"pe bune mi-au dat lacrimilecrying
Am si eu o relatie la distanta, 400 de km ne despartcrying
Inca nu ne-am vazut niciodata face to face ma refer, dar simt ca il iubesc pe baiatul acela pentru ca dupa o jumatate de an de convorbiri zi si noapte pe mes sms etc am ajuns la concluzia ca mai rar baieti ca el si nu vreau sa-l pierd orice s-ar intampla.
Eu am 17 ani el 19 nu prea am avea cum sa ne vedem prea curand si ma doare sufletul cand ma gandesc cat mai am de asteptatcrying
Eu cred in relatiile la distanta, daca exista incredere acestea pot avea happy end in cele din urma.