| aliali61 a întrebat:

Stiu ca am mai pus o intrebare pe tema asta, dar vreau sa stiu sigur. Ce se intampla daca merg la ginecolog pentru problemele cu intarzierea menstruatiei? Mentionez ca sunt virgina si am 14 ani, ciclu de la 12 ani si nu am avut niciodata o astfel de problema. Va trebui sa ma dezbrac sau imi face doar o ecografie(analize de sange)? Multumesc!

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ginecologul e cel mai bun prieten al oricarei fete sau femei,cel putin in lumea civilizata, asa ca nu ar trebui sa-ti imaginezi cine stie ce monstruozitati sau balauri.
E posibil sa te dezbraci, depinde de problema pe care o ai, dar ginecologul nu este un barbat care doreste sa te vada dezbracata cum iti imaginezi tu, el vede peste 50 de femei dezbracate zilnic,de ani de zile,nu e interesat de aspectul tau fizic,poti fi sigura,lasa ca ar putea fi inclusiv o femeie,iti poti alege sexul medicului la care mergi,nu?
Se va interesa de istoricul tau,la ce varsta ti-a venit prima menstruatie,daca vine regulat,daca ai dureri,cantitati mari,cheaguri,contacte sexuale,etc.
Pe urma,in functie de problema,te va consulta,consultatia,in cazul tau,constand intr-o palpare ampla,intrucat orice intruziune e exclusa,esti virgina,lucru pe care deja trebuie sa-l stie.
Ecografia nu consta in analize de sange,e o vizualizare a organelor tale interne,esti dezbracata,ti se aplica un gel pe burta si aparatul se plimba in zona respectiva,imaginile putand fi urmarite pe un monitor aflat la vedere.
Analizele de sange sunt altceva,ti se ia sange si se fac analizele cerute si recomandate de medic,in conditii de laborator, doar rezultatele ajung la el.
Nu ai motive sa te temi sau sa te jenezi, stiu ca te agita ideea, dar totul va fi atat de simplu si de calm ca vei zambi si tu apoi, de nelinistea ta de-acum.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Medicul îţi pune nişte întrebări ( referitoare la simptome şi la datele CM pe ultimele 6 luni ), îţi palpează abdomenul ( zona ovarelor ); dacă nu te întreabă, îi spui că eşti virgină, îţi face o ecografie ovariană/pelvină ( la burtică, zona ovarelor )...

NU trebuie să te dezbraci complet, trebuie să-ţi dezgoleşti talia/abdomenul; nu trebuie să-ţi dai jos chiloţeii ( nu-ţi face control fizic/vaginal ).

Toate cele bune.

| PeFuga a răspuns:

Da, cel mai probabil va trebui sa te si dezbraci, sa te asezi pe un scaun intr-o pozitie incomoda (cu zona intima expusa), apoi va face un examen local, poate chiar va lua mostre din secretiile vaginale (asta implica sa introduca unele ustensile in vagin, lucru incomod si uneori poate dureros).
Insa ce trebuie sa stii este ca e foarte bine pentru tine sa mergi la ginecolog, indiferent de varsta, pentru ca poti afla despre tine lucruri pe care nu le stiai (gen chisturi ovariene, rani pe col, infectii - candidoza, care poate aparea si fara sa fi facut sex, anormalitati ale aparatului reproducator - gen uter retrovers, etc).

Recomand sa vorbesti si cu prietenele tale care au mai fost la ginecolog pentru a-ti recomanda ele un medic la care s-au simtit confortabil si care s-a purtat frumos.

| Blamely a răspuns:

Îți va pune doar niște întrebări și îți va spune dacă trebuie șă iei ceva. Nimic mai mult.

| Pantea_Cezar_2000 a răspuns:

La varsta de 14-15 ani se intampla sa ai o mica intarziere a menstruatiei dar nu iti face griji iti va veni si nu va fi nimic ciudat daca te duci la ginecolog si e ceva normal ca si cum te-ai duce la dentist ca te doare dintele

| SSadAngel a răspuns:

E okei..nu ai de ce sa iti faci griji sau sa te jenezi happy daca esti virgina, iti va face cel mai probabil o ecografie si iti va da un tratament pentru reglarea ciclului menstrual. happy

| Roze10 a răspuns:

Nu iti va face nimic de genul doar te va intreaba dar cel mai bine nu te duci pentru ca este ceva normal sa iti intarzie... poate ai o răceala ceva de iti intarziere dar nu te speria la toate sau la majoritatea fetelor plătesc așa si constructia se reglează de abia dupa prima sarcina