| Kasie25 a întrebat:

Am o problema. ultima oara am avut menstruatie pe 17 ianuarie, si pana acum nu mi-a venit. parintii vor sa ma duca la ginecolog, ei banuiesc ca nu mai sunt virgina. Dar sunt, nu am avut niciun contact sexual. Si chiar vreau sa merg sa vad ce am, de ce mi-a intarziat atat.
voi ati mai fost la ginecolog? Cum e? Ce v-a intrebat?
mie mi-ar fi rusine sa ma dezbrac sa vada daca mai sunt sau nu virgina sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce să-ți facă ginecologul?
Mergi la endocrinologie pentru dozările hormonale și un ecograf pelvian.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie rusine sa te dezbraci la medic, lasa parintii sa te duca si sa te convinga ca esti virgina, ciclul iti intarzie probabil din cauza unei raceli sau a unei dereglari hormonale

greece12
| greece12 a răspuns:

Nu ai absolut nici un motiv sa te simti jenata sau rusinata, medicul isi face meseria si nu esti nici prima, nici ultima pacienta pe care o vede!
Teama ta e perfect explicabila si de inteles si ca sa te calmezi putin, citeste aici ce se intampla si ce anume vei fi intrebata:
http://www.eva.ro/......31698.html
Si aici:
http://www.kudika.ro/......colog.html
Am preferat sa-ti dau link-uri ca sa intelegi ca ceea ce se va intampla in cabinetul medical este normal, o vizita la medicul ginecolog nu trebuie privita ca o povara, dimpotriva, te ajuta si te linisteste intotdeauna.
Sa ai grija de tine!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată!

În primul rând, NU te "verifică" să vadă dacă eşti virgină.
Îţi face doar palpare abdominală ( te apasă pe burtică/ovare ) şi te ÎNTREABĂ dacă eşti virgină.

Bine-nţeles, îi spui că DA şi îţi va face o ecografie ovariană ( te va întreba şi datele ciclului menstrual ).

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

Având în vedere că ai 17 anişori, înclin să cred că este vorba de chist ovarian!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Latinmoon a răspuns:

Nu scumpa nu e nici o problema cu tine nu te ingrijora asa a fost si pentru mine primele menstruatii nu sunt deloc regulate! Intarzie si o luna-doua chiar dupa un an doi se vor regla calumea!
Iar daca parintii tai tin neaparat sa te duca la ginecolog sa te duca, acolo nu iti va face mare lucru te va intreba ce si cum si te va atinge un pic pe burta sa vada daca ai apendicita si iti va pune diverse intrebari... Cat despre dezbracat nu cred!
Deci stai calma! :*:X
Good luck! >big grin

| Kasie25 explică (pentru Latinmoon):

Am ciclu de la 11 ani jum, nu ar fi trebuit sa se regleze pana acum?

| Latinmoon a răspuns (pentru Kasie25):

Nu! Eu la 11-12-13 tot asa neregulat l-am avut deoarece sunt primii ani! Pe la 14-15 incepe sa iti vina regulat!
Totul cu rabdare!winking

| Kasie25 explică (pentru Latinmoon):

Am 17 ani impliniti

| Latinmoon a răspuns (pentru Kasie25):

Inteleg de aceea sunt parintii tai ingrijorati...
Stiu sunt unele persoane care au menstruatie neregulata mereu dar n-ai ce-i face nu pot opri natura! Doctorul nu-ti va face alcv decat sa te umple de medicamente!

| SefaTa97 a răspuns:

Probabil ai racit la ovare. thinking
Si la celelalte intrebari nu am cum sa-ti raspund pentru ca nu am fostbig grin

| WeedGotMeCrazy a răspuns:

Probabil ai o mare dereglare hormonala, eu zic sa te duci si daca esti virgina asa cum spui, le-ai da parintilor tai o mare lectie sa aiba incredere in tine, cat despre ginecolog, nu te verifica prima data jos, poate sa se uite si cu gel pe burtica ta si sa vada unde e problema