| DLorena a întrebat:

Am 15 ani (implinesc 16 in mai) si am o mica problema de sanatate, zic eu.De vreo 5-6 luni incoace, in fiecare luna, in timpul menstruatiei am dureri foarte mari de burta. Mi-am facut niste analize la sange si urina si este posibil sa am anexita. Vreau sa merg si la ginecolog dar as vrea sa stiu cum s-ar desfasura consultatia ginecologica in cazul in care sunt virgina.Ma va pune sa ma dezbrac si sa urc pe capra (cred ca asa se numeste) aceea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil ca da, iti va examina vulva, va preleva secretii din vestibulul vaginal si apoi iti va face o ecografie.

Abh
| Abh a răspuns:

"Capra" se numeste de fapt, masa ginecologica si daca esti virgina, nu vei avea onoarea sa te urci pe ea. Ti se va face o ecografie ginecologica. Du-te la ginecolog neintarziat deoarece anexitele netratate duc la infertilitate. Multa sanatate!

| alessia5158 a răspuns:

Consultatia se face prin tuseu anal daca esti virgina si, da, consultatia se va desfasura pe masa ginecologica. Ecografia, daca va fi considerata necesara, este facuta tot de catre medicul ginecolog. Este f. important pentru sanatatea ta ca, orice problema la nivelul aparatului reproducator, sa fie tratata in faza incipienta pentru a nu avea consecinte in viitor. Numai bine!

| ioana1704 a răspuns:

Se practica si consultarile acografice. Alege o clinica buna.

| belze9but a răspuns:

Buna, ca sa nu te simti stanjenita mergi la o doamna doctor, si controlul va consta doar in ecografie, acceasi problema am si eu si am facut tratament cu anticonceptionale, dar a trebuit sa renunt la ele deoarece am facut complicatii. Un doctor mai in varsta mi-a recomandat ceaiul de cimbru de padure (gasesti la plafar, cumpara flori, nu pliculete) si face minuni, nu am crezut nici eu, acum oriunde merge florile de cimbru nu imi lipsesc. Incearca la urmatoare menstruatie si o sa imi dai dreptate, bafta...