| foreverANDaDAY a întrebat:

Buna seara TPU!
Am nevoie mare de ajutor, de un sfat chiar si de la cineva care nu ma cunoaste, fiecare mic sfat si gand conteaza pentru mine.
E o poveste lunga. Nu voi insira detalii inutile. Voi spune totul pe scurt. In august m.am indragostit incurabil. Parea un vis. Si cand acel vis a devenit realitate am fost cea mai fericita. Am fost fericiti impreuna pana in martie cand au inceput certurile. Din diverse motive. Il iubeam nespus l.am iertat de atatea ori. O saptamana eram impreuna apoi ne certam si apoi ne impacam din nou. Stiu, am fost naiva, incredibil de naiva. Uneori ma minteam pe mine insumi ca nu il iubesc, dar in adancul sufletului stiam ca e totul pentru mine. Cand ma saruta si ma lua in brate cu dragoste simteam ca ma topesc si ca au meritat toate certurile si problemele. Apoi a intervenit inca un fel de cearta. El a spus ca nu poate fi cu mine pana pe 24 mai pentru ca are teze si se gandeste mereu la mine si nu se poate concentra. Stiam bine ca nu e acesta adevaratul motiv dar nu aveam ce face. Nu am mai vorbit cu el pana de ziua mea cand am inceput sa ne trimitem mesaje de dragoste spunea ca ma iubeste dar daca a spus ca nu vom fi impreuna atunci chiar nu vom fi. A doua zi, eu am fost afara si m.am sarutat cu un anumit baiat, nimic personal. I.am spus unei prietene si ea i. a spus fostului meu iubit. Nu stiu de ce el s. a enervat teribil si s. a cuplat cu o fata. Acum el inca e cu ea. Eu m.am suparat pe el nu l.am bagat in seama si nu am vorbit cu el. I.am dat ignore pe facebook pe mess, i.am sters numarul de telefon. A venit la mine plangand dupa iertare eu l.am iertat dar nu definitiv. I.am spus ca inca mai sunt nervoasa. S. a tinut dupa mine pana acasa si m. a rugat sa ramanem totusi prieteni. Eu nu am acceptat si s. a mai repetat de cateva ori si pana la urma m.am lasat convinsa. Nu vorbim cum vorbea inainte, chiar deloc. La liceu clasele noastre s.au certat, deci in conluzie nu ne bagam in seama. Nu am facut niciodata dragoste si nici nu aveam vreun gand. Sunt prea mica, am aproape 16 ani. Acum eu am o singura intrebare. Oare am trecut peste el? il mai iubesc? Eu cred ca nu, nu mai vb cu el deloc si nici nu simt nevoia simt un sentiment de antipatie fata de el gand il vad, vreau sa plec cat mai departe de el. Dar ma gandesc destul de des la el si parca mi-e dor de mine. Deci care sunt semnele evidente ca am trecut peste el si pot merge mai departe?

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Stii,unde e multa dragoste incape si multa ura.Probabil,pentru prima oara in viata,te-ai indragostit si tot ceea ce ai simtit,a avut si are mult mai multa greutate decat oricand alta data.
Vei stii ca ti-a trecut cand orice resentiment la adresa lui va fi uitat, cand il vei vedea fara sa-l vezi, cand inima ta n-o va mai lua la galop la simpla pomenire a numelui lui.Esti pe calea cea buna,incet,incet depasesti situatia, te regasesti.
Te sfatuiesc sa continui in felul asta, viata e minunata si depinde numai de noi sa ne putem bucura de ea.Ai cea mai frumoasa varsta,cei mai luminosi ani,nu-i umbri cu tristeti si amaraciuni de oameni mari, amana-le cat poti. Iubeste-te pe tine in primul rand si paseste mandra si frumoasa in fiecare zi de maine ce vine, fara regrete si pareri de rau!

| unknow a răspuns:

Nu ai nevoie dacat de afectiune si dragoste din partea altui biat, si va trece totul! uhnu il mai iubesti! doar l-ai iubit prea mult ca sa poti uita chiar asa repede!
deci am fost in aceeasi situatie! si m-a sarutat un prieten, azi, mane, poimane, pana cand am facut 7-8 lu de cand suntem impreuna!(in momentele alea eram terminata),, ...asta s-a sfarsit acum,! happy dar,... faza e ca m-a ajutat sa uit de toti si de toate!
si,... acum imi place alt baiat! vei uh, viata nu se rezuma doar la `el`. o sa se intample si asta, cand vei fi mai mare! dar acum, viata se rezuma la saruturi, fluturasi in stomak, certuri, si saruturi sin partea altui baiat!

multa bafta si papa! :*:*:*

multa bafta iti doresc in ontinuare
pupici papa!

| EuCuTine a răspuns:

Nu face ce nu iti place pentru ca patesti si tu dupa...

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Bună @foreverANDaDAY! Mulți și frumoși ani înainte draga mea. La vârsta adolescenței, dragostea este ca un foc de paie, asta este conjunctura, astea sunt timpurile, așa e la modă, orice explicație este pertinentă. E soare, e vreme faină, rupe-te de dragostea asta incurabilă care nu-ți crează decât suferință. Bucură-te de tinerețea ta, de prieteni, conștientizează și învață să apreciezi ceea ce ai. Lumea nu s-a năruit și orice început are ți un sfârșit. O să mai crești, te vei maturiza și atunci ai să zâmbești gândintu-te la trecut. Dragostea e frumoasă și nu înseamnă suferință, acum zâmbește, concentrează-te și bucură-te de absolut tot!
O zi cu zâmbet să ai!

| 0IoAnA0 a răspuns:

Un sentiment ti-a mai ramas in suflet pe ca l-ai iubit foarte mult dar dragostea s-a transformat usor in ura. si eu am patit asa cu un baiat si nici in ziua de azi nu l-am iertat. u treci mai departe ca eu nu cred ca te merita. te-a facut pre mult sa suferi. succes in continuare:X

caramela
| caramela a răspuns:

La o asa detaliere probabil vei dori un raspuns pe masura, dar eu am sa fiu cat mai "zgarcita" in detalii si iti voi zice doar atat. Sa inteleg ca nu ai facut dragoste cu el, deci cred ca de aici pleaca toata cearta voastra, el doreste ceva mai mult de la tine, dar daca tu nu ii oferi, baiatu a cautat in alta parte... daca tu nu ai cedat tentatiei, inseamna ca: ori nu il iubesti incat sa cedezi, ori nu esti pregatita pentru asa ceva, si aici te felicit daca pana acum nu ai cazut in pacatul dragostei...16 ani e o varsta frumoasa si trebuie tratata asa cum se cuvine unei fete decente, asteapta sa faci 18 ani si atunci vei vedea totul cu alti ochi si vei constata daca ai facut sau nu bine facand fata tentatie. Nu stiu in ce masura te va multumi acest raspuns, dar sper sa mai conversam si sa auzim numai de bine din partea ta. O zi placuta:*::X:X

| ripperstefan a răspuns:

Dar trebui sa treci peste sentimentele de dragoste fata de el.
Ar trebui sati vezi in continuare de viata si incearca sa-l uiti pentru ca viata are suisuri si coborasuri asa ca cand te vei mai indragosti ai grija pe cine alegi.

| dadaye a răspuns:

Conform vorbei intelepte "are balta peste", la varsa ta, e prematur sa te gandesti ca respectivul e "unicul si de neinlocuitul, cel mai si cel mai".
Ai destui ani in care sa te maturizezi si sa-ti dai seama ca ceea ce a fost intre voi, a fost mai mult o joaca de copii, poate el in timp ce spunea ca nu are timp de tine, mergea la alta, sau pur si simplu avea nevoie de "spatiu", adica timp si loc sa se poata desfasura in voie, poate cu prietenii lui care poate-l sicanau ca nu mai sta cu ei, ca nu mai are aceleasi preocupari ca si ei (adica se gandea la tine), si stii cum sunt baietii laughing, rad unii de altii si se sicaneaza, asta fac pana cand unul dintre ei "tradeaza" grupul si mai da cate o raita printre fete, cu mai mult sau mai putin succes happy
Ar fi trebuit sa aud si parerea lui, de multe ori baietii se plang ca sunteti prea acaparatoare, prea posesive, baiatii uitand ca intr-o relatie fetele sunt cele care de obicei dau totul si se asteapta la reciprocitate happy
Neee, asta n-o sa se intample niciodata, din simplul fapt ca baietii sunt construiti sufleteste din alt aluat. E bine de stiutwinking
Deci, bafta, atentie si succesuri happy

| Marian_8440 a răspuns:

DA! Tot ceea ce trebuie sa faci este sa te gandesti ce ti-a facut, cum ti-a facut, ce fel ti-a facut, si te motivezi mai mult psihic. Adica eu asa fac.thinking