| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU, am o situatie mai delicata.
In ultima luna eu cu iubita/fosta mea iubita am avut o perioada foarte tensionata, avand in vedere ca acum 1 luna m-am despartit de ea pentru ca i-am gasit 1 pachet de tigari in geanta (asta fiind a 5-a oara in 6 luni) am ales sa ma despart de ea, am considerat ca m-a mintit destul pe subiectul asta etc. Bun, noi in acest timp tot am vorbit si tot m-am impacat cu ea si m-am despartit si tot asa, la un momendat o prietena de-a ei mi-a spus c-o suna in fiecare seara sa planga, mi-a dat si niste inregistrari. Totul cat de cat clar pana aici, la un momendat simteam ca devenise indiferenta fata de mine si am ales sa-i dau block, sa rup orice relatie cu ea. Din momentul ala a cedat intr-un fel, isi tot punea prietenele sa ma sune sa-i dau unblock, i-am mai dat unblock i-am dat block iar, faze si faze. Pana azi, cand intr-un final ea mi-a dat block la randul ei, si i-a transmis unei prietene sa-mi spuna ca nu din ambitie o face si ca nu mai e jucaria mea, aberatii de genul.
Acum ca am explicat situatia, sunt intr-o stare confuza
Ne iubim, am trecut prin multe impreuna, dar mereu am avut o oprire cand vine vorba de fumat, si ea stia asta. Daca o pun sa se lase se va apuca iar si tot asa...alte certuri care nu-s binevenite.
E corect ca imi mentin decizia de a nu ne impaca doar pentru ca ea fumeaza? sa fac eu un sacrificiu si s-o accept cu viciul asta? astept cat mai multe raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

La inceputul relatiei cu sotul meu i-am dat de ales intre mine si fumat (fuma de cativa ani). Efectiv nu suport tigarile! Cum suntem impreuna, e clar ca m-a ales pe mine. A fost foarte greu pentru amandoi, dar i-am fost alaturi si a reusit. A luptat cu viciul asta pentru noi. Sunt 6 ani de atunci. Daca te iubeste cu adevarat, iubirea va fi mai puternica decat un viciu.

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Tine-ti decizia, pentru ca altfel asa va face in continuare.

| WaterDrop a răspuns:

Zi mersi ca tine o tigara in gura si nu jucaria altuia.De ce aveti impresia ca puteti controla o persoana si sa-i spuneti ce sa faca? Cu cat o stresezi mai mult si ii interzici asta mai des, cu atat va fi mai tentata sa o faca.Mai bine las`o de tot decat sa o mai chinui asa, gaseste`ti o maicuta ceva pana vei intelege ca este viata ei si poate face ce vrea.Dar totusi las`o, se chinuie prea mult cu tine.

| Roberthd3 a răspuns:

Inteleg ca iti faci griji pentru sanatatea ei, dar nu faci bine deloc. N-ai idee cat de greu e sa te lasi de asemenea lucruri, n-ai cum sa intelegi in primul rand pentru ca nu fumezi si asta strica la voi doi.ea nu te intelege pe tine cum ca iti faci griji pentru ea si tu nu o intelegi pe ea care e mai rau pentru ca ea fumeaza nu tu, asa ca incearca s-o intelegi pana nu e prea tarziu si s-o pierzi de tot!